16.04.2020r - NA WIEJSKIM PODWÓRKU

- Rozwijanie umiejętności klasyfikowania,

- Rozwijanie umiejętności liczenia,

- Rozwijanie sprawności ruchowej,

ZABAWY ZE ZWIERZĘTAMI    -   zajęcia matematyczne:

Zabawa na powitanie :  dziecko wypowiada rymowankę   z jednoczesnym wykonywaniem ruchów, o  których jest  w niej  mowa: Krok do przodu, krok do tyłu, teraz podskok w górę. Zrób kółeczko z dwóch paluszków (łącz ze sobą palec wskazujący i kciuk) i wyjrzyj przez dziurę.

SEGREGOWANIE I PRZELICZANIE ELEMENTÓW ZBIORU.

Pomoce:  -  obrazki zwierząt wiejskich .

Pytamy dziecko :

- czy można podzielić te zwierzęta na dwie grupy ? np: ( zwierzęta które mają dwie lub cztery nogi),  dziecko rozkłada odpowiednio obrazki na dwie grupy, przeliczamy je wspólnie,

- układamy obrazki parami - sprawdzamy , których zwierząt jest więcej,

- dzielimy , czy zwierzę jest ptakiem , czy nim nie jest. Pytamy : jakie charakterystyczne cechy mają ptaki ?  (skrzydła, dzioby, pióra),

- pozostałe zwierzęta - wyjaśniamy, że są to ssaki, czyli zwierzęta, które po urodzeniu odżywiają się  mlekiem matki.

ODNAJDYWANIE UKRYTEJ  SYLWETY  KURCZATKA

Pomoce - wycięta z papieru sylweta kurczątka, piec wyciętych z papieru kępek trawy (takie, aby łatwo było w nich ukryć sylwetę kurczątka), kartoniki z narysowanymi kropkami (od 1-5

- )Dziecko układa jedną obok drugiej kępki trawy.

- Przelicza ile ich jest,  (przed rozpoczęciem liczenia wskazujemy stronę , od której ma zacząć liczyć),

Pokazujemy dziecku sylwetkę kurczątka. Zapraszamy do zabawy w chowanego.

Dziecko odwraca sie tyłem, chowamy sylwetę kurczaka pod jedna z kępek trawy.

Na sygnał pokazujemy dziecku kartonik z określoną liczbą kropek (od 1-5).

Dziecko liczy kropki i pokazuje je na palcach. Dziecko pokazuje kępkę trawy odpowiadającą liczbie kropek na kartoniku, np: na kartoniku były dwie kropki - dziecko wskazuje drugą kępkę trawy.

- Na pytanie : - gdzie ukryło sie kurczątko ?  -  odpowiada : - pod druga kępką trawy.

(Przypominamy - dziecko  liczy od strony lewej - do prawej).

Karta pracy , cz.4, nr36.

Dziecko :

- łączy obrazki zwierząt z ich cieniami

- rysuje w ogonie każdego koguta, tyle piór, ile wskazuje liczba kropek na karteczce.

ZESTAW ĆWICZEŃ RUCHOWYCH

Pomoce: podwójna kartka z gazety

- dziecko maszeruje po obwodzie koła. W rekach trzyma gazetę. Liczy głośno do czterech, na cztery podnosi do góry rękę z gazetą.

- "Kury na grzędzie" -  zabawa orientacyjno - porządkowa

Dziecko układa przed sobą gazetę, i wykonuje na niej siad klęczny. Na określony dźwięk - kury wychodzą  na podwórko i poruszają się po nim w sposób charakterystyczny dla tych zwierząt. Na przerwę w grze wraca do kurnika, na swoje miejsce. Przyjmuje  pozycję wyjściową.

- "Uwaga - lis"  -  Ćwiczenie wyprostne.

Dziecko jest kurą. Porusza się w  sposób charakterystyczny dla tych zwierząt. Na hasło:  -  lis, zatrzymuje się natychmiast w miejscu, prostuje plecy, kładzie gazetę na głowie staje nieruchomo do chwili,  aż  usłyszy ponowny dźwięk .

- "Ziarno dla kury"   -   ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dziecko stoi w lekkim rozkroku. Zwija gazetę w kulę - to ziarno dla zwierząt - i trzyma ją oburącz przed sobą. Na synal - przenosi kulę z gazety oburącz za głowę, puszcza na podłogę za plecami (wysypuje ziarna), a następnie zmienia się w kurkę - wykonuje skłon do przodu, oburącz chwyta kulkę leżącą z tylu i podnosi do góry na znak wykonania zadania.

- "Ukryte ziarno"   -   ćwiczenie mięsni brzucha.

Dziecko leży na brzuchu. Kulkę kładzie przed sobą, policzek opiera na dłoniach ułożonych  na podłodze jedna na drugiej. Na sygnał - wkładają kulkę pod brodę, wyciągają ręce do przodu, podnoszą klatkę piersiowa i utrzymują przez chwilę taka pozycje. Następnie wracają do pozycji wyjściowej.

- "Sito"   -   zabawa z elementem rzutu

Dziecko trzyma w jednej ręce kule z gazety. Rzuca nią tak, aby trafić w wyznaczony cel. Ćwiczenie wykonuje na przemian : prawa i lewa ręką.

-Ćwiczenie stóp.

Dziecko siedzi w siadzie skulnym. Kulę (ziarenko) układa pod stopami. Na sygnał układa stopy na kulce i przesuwa ja naprzemiennie : do przodu i do tyłu (stopami po podłodze).

- Ćwiczenie oddechowe.

Dziecko leży na brzuchu. Kulkę z papieru układa przed sobą. Stara sie dmuchać na kulkę tak mocno, aby przesunęła się w dowolna stronę.

- Zakończenie.

Dziecko wrzuca kulę z gazety do odpowiedniego pojemnika na śmieci.

POZDRAWIAMY   -  MIŁEJ ZBAWY!

Data dodania: 2020-04-15 22:51:58
Data edycji: 2020-04-15 22:58:06