16.04.2020 MASZYNY ROLNICZE

Temat dnia: Maszyny rolnicze

„Co to jest farma?” - rozmowa z dzieckiem, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

• Co to jest farma?
  • Czym zajmuje się rolnik?
  • Jakie znaczenie ma praca rolnika dla osób mieszkających w mieście?
  • Jakie obowiązki ma hodowca zwierząt, jak się nimi opiekuje?
  • Co robi rolnik rano, w południe, a co wieczorem?
  • Co jedzą zwie­rzęta hodowane w gospodarstwie?

Maszyny rolnicze” -  obejrzyj zdjęcia i obrazki (załącznik nr 5) przedstawiające różne maszyny i narzędzia rolnicze, wykorzystywane w gospodarstwie: kombajn, traktor, prasę, brony, motykę, grabie, łopa­tę, taczkę, konewkę. Podziel ich nazwy na sylaby, następnie na głoski. Wytnij obrazki i wspólnie z rodzicem dobierz podpisy do obrazków.

Następnie spróbuj odpowiedzieć na pytania:

• Jakich maszyn potrzebuje rolnik podczas swojej pracy?
  • Do jakich czynności wykorzystuje te maszyny i narzędzia?
  • Gdzie rolnik zwozi zboże?

„Różne zboża” – KZ s. 62–63, przyjrzyj się uważnie ilustracją zastanów się, co jest na nich przedstawione. Na podstawie ilustracji opowiedz, czym różnią się od siebie różne zboża i jakie mają cechy podobne. Zastanów się, do czego wykorzystuje się zboża. Spróbuj przeczytać tekst w KZ s. 63. (Załącznik nr 6)

„W poniedziałek rano kosił ojciec siano” – zabawa ruchowa. Dzieci naśladują prace rolnika zgodnie ze słowami piosenki.

W poniedziałek rano, kosił ojciec siano,

Kosił ojciec, kosił ja, kosiliśmy obydwa.

A we wtorek rano Grabił ojciec siano,

Grabił ojciec, grabił ja, Grabiliśmy obydwa.

A we środę rano Suszył ojciec siano,

Suszył ojciec, suszył ja, Suszyliśmy obydwa.

A we czwartek rano Zwoził ojciec siano,

Zwoził ojciec, zwoził ja, Zwoziliśmy obydwa.

A zaś w piątek rano Sprzedał ojciec siano,

Sprzedał ojciec, sprzedał ja, Sprzedaliśmy obydwa.

A w sobotę rano Stracił ojciec siano,

Stracił ojciec, stracił ja Straciliśmy obydwa.

A w niedzielę z rana Już nie było siana,

Płakał ojciec, płakał ja, Płakaliśmy obydwa.

„Memory zawody” – wytnij z załącznika obrazki do gry. Następnie obróć obrazkiem do dołu i spróbuj znaleźć pary. Zaproś do gry rodziców lub rodzeństwo. Powodzenia! (Załącznik nr 7)

„Praca rolnika” – aby przybliżyć Wam pracę rolnika, zapraszam do obejrzenia prezentacji multimedialnej. Kliknij w poniższy linka a prezentacja sama się otworzy.

Praca z KP3.47a – układanie historyjki obrazkowej o powstawaniu chleba, numerowanie kolejnych obrazków, rysowanie ostatniego elementu historyjki. (Załącznik nr 8)

Masz ochotę udoskonalić sprawność manualną polecam karty pracy „Zwierzęta na wsi” (Załącznik nr 9)

Data dodania: 2020-04-15 21:36:27
Data edycji: 2020-04-17 19:36:32