WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

12.05.2020 Temat dnia: Jak powstaje papier?

12.05.2020 Temat dnia: Jak powstaje papier?

Proponowane zadania dla dzieci:

,,Jak powstaje papier?’’

W tym tygodniu rozmawiamy o książkach, a książki powstają z papierowych kartek. Przypomnijcie sobie w jaki sposób powstaje papier. Pomoże wam w tym film, który znajduje się w linku. Film edukacyjny dla dzieci pt. ,,Jak powstaje papier’’ oraz film pt. ,,Od drzewa do papieru’’

 https://www.youtube.com/watch?v=vbN4zx1SEek

https://www.youtube.com/watch?v=xdfpRSZVgFI

 

,,Tworzymy własny papier’’

Zabawa polega na wykonaniu własnej kartki papieru. Potrzebne będą: gazety, miska, woda, drewniana deska, kawałek miękkiej tkaniny, trzepaczka do białek lub mikser.  Wykonanie masy papierowej według instrukcji: darcie papieru na drobne kawałki, wrzucenie ich do miski, zalewanie masy wodą. Masę pozostawiamy w misce do następnego dnia, będzie ona potrzebna do wykonania papieru czerpanego. Tak przygotowaną  masę miksujemy i rozkładamy na desce do wyschnięcia.

Film pt. ,,Jak zrobić papier czerpany’’ (link) pomoże wam w wykonaniu zadania. Na kartce, którą stworzycie przy pomocy rodziców, możecie namalować własny obrazek.

https://www.youtube.com/watch?v=Sr_0Au-_nS4

 

Ćwiczenia gimnastyczne.

-,,Tajemnicza książka’’. Do zabawy potrzebna będzie książka, którą dziecko kładzie na głowie. Staramy się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy rodzic wymienia kolejno zadania: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy, chodzimy do tyłu.

-,,W księgarni’’ – dzieci zajmują miejsce na dywanie, leżą na boku. Na hasło rodzica: ,,Książki się otwierają’’, dzieci przechodzą do leżenia na wznak, wyciągają na boki wyprostowane ręce i nogi. N hasło:  ,,Kartki się przewracają’’ – klaszczą w dłonie, rodzic mówi, ile stron ma książka, dzieci tyle razy klaszczą. Na hasło: ,,Książki się zamykają’’ – dzieci powracają do pozycji wyjściowej. Leżenie na bokach, nogi podkurczone. Na hasło: ,,Książki stoją na regale’’, dzieci przechodzą do stania na baczność.

-,,Nasze nogi’’ – zabawa w parze z rodzicem, lub rodzeństwem. Tworzymy parę, przechodzimy do leżenia na plecach. Dotykamy się stopami w taki sposób, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły w powietrzu kąt prosty. ,,Siłujemy się’’ stopami, próbując wyprostować nogi. Ćwiczenie wykonujemy tak, żeby nie odrywać stóp od stóp partnera. Następnie odpychamy się od siebie stopami. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

-,,Baba Jaga patrzy’’ – zabawa z rodzicami lub rodzeństwem. Jedna osoba jest Babą Jagą, reszta stoi w wyznaczonym miejscu. Baba Jaga jest odwrócona tyłem, ma zakryte oczy i powtarza słowa: Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy. W tym czasie wszyscy uczestnicy zabawy biegną w jej stronę. Baba Jaga się odwraca, a dzieci muszą się zatrzymać i stać bez ruchu. Baba Jaga sprawdza, czy nikt się nie rusza (może rozśmieszać dzieci). Ten, kto się poruszy, wraca na start, a reszta pozostaje na miejscu. Baba Jaga znów wypowiada słowa: Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy. Ten, kto pierwszy do niej dobiegnie, wygrywa i staje się Babą Jagą.

 

,,Opowiadanie o papierze’’

Do zabawy potrzebne będą: kartki formatu A4 i ołówki. Rodzic opowiada o powstawaniu papieru w taki sposób, by wpleść działania matematyczne do  wykonania przez dzieci. Zadaniem dzieci jest zapisanie działań i podpisanie się na kartce. Przykładowe opowieści:

-W pewnym lesie stały obok siebie cztery drzewa – wysokie i stare. Pewnego dnia drwale ścięli jedno z nich. Ile drzew zostało?

-Ciężarówka wiozła do tartaku osiem ściętych drzew. Po drodze zatrzymała się w miejscu wycinki i pracownicy zapakowali na ciężarówkę jeszcze jedno drzewo. Ile było razem drzew na przyczepie ciężarówki?

Dzieci mogą zapisywać liczbę drzew cyframi, symbolami, np. kropkami lub rysunkami. Wszystkie odpowiedzi są poprawne, jeśli prowadzą do właściwego wyniku.

 

,,Do krainy baśni zabieram…’’

Zabawa z rodzicami i rodzeństwem. Jedna osoba prosi, aby reszta uczestników wymyśliła i zapamiętała nazwę przedmiotu rozpoczynającego się głoską f. Następnie rozpoczyna zabawę słowami: Do krainy baśni zabieram fotografię i prosi kolejną osobę o powtórzenie tych słów oraz dodanie własnego słowa, rozpoczynającego się głoską f. Uczestnicy zabawy kolejno powtarzają wcześniejsze słowa i dodają własne.

Miłej zabawy!

 

 

Data dodania: 2020-05-11 21:09:47
Data edycji: 2020-05-11 21:10:45
Ilość wyświetleń: 1850
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej