WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU - REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

07.04.2021 PRACA ZDALNA - PODRÓŻNICZE CIEKAWOSTKI

07.04.2021 PRACA ZDALNA - PODRÓŻNICZE CIEKAWOSTKI

Temat dnia: Podróżnicze ciekowostki – 07.04.2021

Cele: zapoznanie z ciekawostkami podróżniczymi, rozwijanie ciekawości poznawczej dzieci; poznanie liter g, G; kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej; czerpanie radości z samodzielnego czytania tekstu.

Proponowane zadania dla dzieci na dzisiaj:

  1. Zestaw ćwiczeń porannych:

  • Pakujemy walizki” – zabawa organizacyjno-porządkowa. Dzieci maszerują po pokju w dowolnych kierunkach w rytmie wygrywanym przez rodzica na tamburynie lub innym instrumencie. Na hasło Pakujemy walizki w klęku podpartym naśladują wkładanie rzeczy do walizki raz jedną, raz drugą ręką. Na hasło: Lot samolotem rozkładają szeroko ręce, naśladują lot samolotu

  • Uwaga, woda!” – skoki. Rodzic rozkłada 2 skakanki ok. 0,5 m od siebie – jest to woda. Zadaniem dzieci jest przeskoczyć (z rozbiegu) na drugą stronę tak, aby nie wpaść do wody

  • Pojazdy” – zabawa naśladowcza. Dzieci poruszają się po pokoju w dowolnych kierunkach. Na pauzę w muzyce zatrzymują się, odwracają w stronę rodzica, który mówi sylabowo nazwę środka lokomocji (sa-mo-lot, po-ciąg, ka-jak itp.), a dzieci naśladują jego sposób poruszania się.

  • Marsz uspokajający z jednoczesnym śpiewaniem dowolnej piosenki.

    1. Podróż w nieznane” – zabawa ruchowo-dydaktyczna. Rodzic zaprasza dzieci do wypraw po całym świecie.

      Europa. Rodzic mówi: Jesteśmy Polakami, a Polska leży w Europie. Zabieram was w podróż do kilku krajów. Rodzic prezentuje powitania (dzień dobry) w popularnych europejskich językach: angielskim (Good morning), niemieckim (Guten Tag), włoskim (buongiorno), francuskim (bonjour), hiszpańskim (buenos dias). Potem rodzic pokazuje zdjęcia znanych budowli z krajów, których powitania dzieci poznały: Wielka Brytania – Big Ben, Niemcy – Brama Brandenburska, Włochy – Koloseum, Francja – wieża Eiffla, Hiszpania – katedra Sagrada Familia (załącznik nr 1)

      Azja, Chiny. Dzieci spacerują po pokoju, naśladując drobny chód, witają się przez ukłon i wypowiedzenie słów: ni hao. Następnie siadają na dywanie, otrzymują drewniane pałeczki. Rodzic informuje, do czego służą pałeczki, demonstruje prawidłowy chwyt. Dzieci próbują podawać rodzicom i rodzeństwu papierową serwetkę (chusteczkę) za pomocą pałeczek.

      Australia. Rodzic informuje, że podróżują do Australii, kraju kangurów. Pyta, co dzieci wiedzą o kangurach. Proponuje zabawę „Wyścigi kangurów” – dzieci ustawiają się po jednej stronie pokoju. Naprzeciwko nich w pewnej odległości rodzic ustawia krzesełko. Dzieci dostają gumową piłkę, którą umieszczają między kostkami. Poruszając się jak kangury (skoki zwarte), okrążają krzesełko i wracają na miejsce startu. Można zrobić zawody z rodzeństwem i wtedy zawody wygrywa dziecko, które jako pierwsze wróci na miejsce startu.

      Afryka, Sahara. Rodzic opowiada dzieciom o największej pustyni świata. Dzieci otrzymują 4 karteczki z sylabami z wyrazu karawana (na odwrocie sylab są cyfry 1–4). Dzieci odczytują sylaby, następnie układają karteczki zgodnie z kolejnością liczb – dzieci odczytują powstały wyraz. Dzieci opowiadają, co to jest karawana, gdzie można ją spotkać.

      – „Szybki jak gazela” – zabawa ruchowa. Rodzic przedstawia dzieciom zdjęcie gazeli. Wskazuje charakterystyczne poroże, mówi o dużej szybkości i zwrotności.

    2. Gepard i gazela” – zabawa logiczna.

      Rodzic pokazuje zdjęcia przedstawiające gazelę i geparda. Prosi o wymienienie podobieństw i różnic między nimi. Jako ciekawostkę przedstawia dzieciom informację: W świecie przyrody gazela i gepard nie są przyjaciółmi. Gepardy polują na gazele. Jedno i drugie zwierzę jest bardzo szybkie. Jak myślicie: kto częściej wygrywa? (Dzieci podają różne odpowiedzi). Gepard to bardzo szybkie zwierzę, ale na krótkich dystansach. Gazela natomiast jest szybka i wytrzymała – potrafi długo biec, dzięki czemu często uchodzi z życiem. Rodzic prezentuje kilka gazet z ciekawostkami podróżniczymi z różnych stron świata. Podkreśla wartość lektury. Wyjaśnia znaczenie artykułów napisanych przez podróżników: Są dla nas skarbnicą wiedzy na temat innych kontynentów, obyczajów, a piękne zdjęcia pozwalają poczuć magię tych miejsc. Artykuły są inspiracją do podróżowania, zwiedzania, odkrywania.

    3. G jak gazeta”– wprowadzenie liter g, G.

      Rodzic odnosi się do gazet z poprzedniej zabawy. Prosi, by dzieci własnymi słowami powiedziały, co to jest gazeta. Rodzic przygotowuje wycięte małe prostokąty, wprowadza wyraz podstawowy gazeta i przeprowadza jego analizę (załącznik nr 2) : 

      Dzieci przypinają biały prostokąt – wyraz gazeta.

      Wyklaskują sylaby, przeliczają – przypinają 3 białe kwadraty (3 sylaby)

      Wypowiadają kolejno głoski, przeliczają – przypinają odpowiednią liczbę kwadratów;

      Określają głoskę w nagłosie, zwracając uwagę na poprawną wymowę głoski g.

      Wyszukują inne słowa zaczynające się głoską g

       Rodzic demonstruje małą i wielką literę drukowaną g, G (załacznik nr2) dzieci omawiają kształt małej litery, zwracając uwagę na wyróżniające ją cechy. Rodzic pokazuje napis Gaja pod sylwetą dziewczynki – zwraca uwagę na wielką literę G. Dzieci omawiają jej kształt. Dzieci młodsze rysują 2 dowolne przedmioty, których nazwa zaczyna się głoską g.

    4. Zadania w kartach pracy:

      Dzieci 6 letnie: KP3.20–21 – ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej, określanie miejsca głoski g w wyrazie, wyszukiwanie wskazanych sylab, czytanie tekstu

      Dzieci 5 letnie: KP3.18 – wprowadzenie litery g, rozwijanie słuchu fonemowego i percepcji wzrokowej.

      Życzę miłej zabawy

       

       

Data dodania: 2021-04-06 19:15:58
Data edycji: 2021-04-06 19:52:07
Ilość wyświetleń: 393
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej