WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

05.06.2020 Temat dnia: Nasze zabawy.

05.06.2020 Temat dnia: Nasze zabawy.

Proponowane zadania dla dzieci na dzisiaj:

 

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych:

-,,Figurki z piłką’’ – dzieci biegają swobodnie po pokoju, podrzucają piłkę i łapią ją. Na sygnał zatrzymują się w bezruchu, przyjmując dowolną pozę z piłką.

-,,Słuchaj uważnie’’ – dzieci chodzą swobodnie po pokoju przy dźwiękach dowolnego instrumentu z piłką. Gdy usłyszą jeden sygnał podrzucają piłkę w górę, po czym łapią ją. Gdy usłyszą dwa – odbijają piłkę o podłogę. Zamiast tonów mogą być np. kolory i wówczas dzieci reagują na umówiony kolor.

-,,Koła z piłką’’ – dzieci siedzą na dywanie w siadzie podpartym, nogi wyprostowane, piłka między nogami. Następnie unoszą nogi w górę i zataczają koła, w prawą stronę i w lewą stronę.

 

,,Zabawy dzieci z różnych stron świata’’

Drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat ich ulubionych zajęć, zabaw, waszych zabaw z dzieciństwa, zabaw dzieci innych narodowości. Można pobawić się z dziećmi w te zabawy oraz wskazać wybrane kraje na mapie świata.

 

- „Rzeka słów” – zabawa z Indii (Azja).  Ustalamy zakres słów, np. zwierzęta, rośliny. Podajemy  pierw­sze słowo, a dzieci dodają kolejne. Każde słowo musi zaczynać się głoską, którą kończyło się poprzednie, np. tygrys – smok. Kto w ciągu 10 sekund nie poda wyrazu, odpada z gry. Także w Polsce dzieci często grają w tę grę i nazywają ją „Podaj słowo”.

 

- „Rybak” – zabawa z Niemiec. Przed rozegraniem pierwszej rundy należy wybrać spośród dzieci „rybaka”. „Rybak” stoi przed dziećmi, które siedzą na krzesłach. Mają dłonie wystawione przed siebie – to ryby. Rybak wodzi jedną ręką wolno pod dłońmi uczestników, wygłaszając tekst: Łowiłem ryby przez noc całą, ale złowiłem ich bardzo mało. Po ostatnim wyrazie próbuje znie­nacka klepnąć w dłoń któreś z dzieci. Aby uniknąć złapania, musi ono błyskawicznie odsunąć rękę. Jeśli rybakowi nie uda się schwytać ryby, musi próbować ponownie. Jeśli mu się powiedzie – następuje zmiana ról.

 

- „Ciepło – zimno” – zabawa z Liberii (Afryka). Jedna osoba chowa jakiś przedmiot i daje wskazów­ki pozostałym – w wersji polskiej słowami: „ciepło”, jeśli dana osoba zbliża się do przedmiotu, lub „zimno”, jeśli się od niego oddala; w wersji z Liberii miejsce ukrycia przedmiotu sygnalizuje się nie słowami, ale klaskaniem z różnym natężeniem, w zależności od odległości kryjówki.

 

- „Ojciec Szymon mówi” – zabawa z Panamy (Ameryka Środkowa). Na środku koła stoi ojciec Szy­mon i pokazuje wymyślone przez siebie figury, które reszta uczestników musi wykonać. Potem ojciec Szymon wybiera zmiennika. W polskich przedszkolach dzieci bawią się w tę zabawę, ale pod nazwą „Jeż”.

 

- „Skakanie w workach” – zabawa dzieci kolumbijskich plantatorów kawy, którzy mają pod do­statkiem parcianych worków na ziarenka kawy. Dzieci zostają podzielone na 2 lub 3 zespoły i ustawione w szeregach. Każda drużyna dostaje duży worek (może być to specjalnie uszyty worek 50 cm x 70 cm lub worek na ziemniaki). Dzieci kolejno skaczą w workach do celu i wracają do szeregu, przekazując worek następnemu koledze. Wygrywa drużyna, której wszyscy uczest­nicy jako pierwsi poradzą sobie z tym zadaniem. Utrudnieniem może być skakanie w kapeluszu – plantatorzy noszą białe lub słomkowe kapelusze. Jeśli dziecko zgubi kapelusz, musi założyć go na głowę, zanim zacznie kontynuować skoki.

 

- „Rangoli” – zabawa z Pakistanu. Rysujemy w ogrodzie kredą lub patykiem dowolny kształt lub wzór, łatwy do wypełniania. Może to być duży kwiat, fantazyjny domek czy mandala. Zadaniem dzieci jest „pokolorowanie” obrazu: trawą, kamyczkami, płatkami kwiatów, listkami itp.

 

- „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy” – zabawa z Grecji. Jedno z dzieci to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy. W tym czasie dzieci szybko biegną w stro­nę Baby Jagi. Na słowo: patrzy Baba Jaga się odwraca. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto zaś pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

 

 

 

,,Enchoque’’ (czyt. enczioke)  – praca plastyczna, wykonanie zabawki pochodzącej z Boliwii. Boliwia leży w Ameryce Południowej, jest ponad trzy razy większa niż Polska, mieszkają tam Indianie. Można pokazać ten kraj na mapie.

Do wykonania pracy potrzebny będzie papierowy lub plastikowy kubeczek, kawałek cienkiego sznurka, folia aluminiowa.

 

Oryginalne enchoque składa się z drewnianego kijka i drewnianej kuli połączonych sznurkiem. W kuli jest wydrążony otwór. Gracz trzyma kijek i stara się, podrzucając kulkę w powietrze, nadziać ją na pa­tyk. Enchoque można zrobić z papierowego lub plastikowego kubeczka, kawałka cienkiego sznurka i folii aluminiowej (lub z orzechem włoskim w środku). Dzieci odcinają ok. 50–60 cm sznurka, koń­cówkę kładą na kawałku folii aluminiowej, a następnie zgniatają folię tak, by powstała kulka, a sznurek trzymał się w środku. Rodzic robi grubą igłą lub szpikulcem otwór w dnie kubeczka, przewleka nitkę i zawiązuje supeł.

 

 

„Memory wyrazowo-obrazkowe” – zabawa z rodzeństwem i rodzicami,  ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci.

Dzieci przygotowu­ją kartoniki, które będą wykorzystane we wspólnej zabawie. Na przygotowanych przez rodzica kwadratach wykonują rysunki zabawek oraz piszą ich nazwy lub proszą o pomoc rodzica.  Następnie zgromadzone kartoniki rozkładają na dywanie. Siadają w kręgu, przyglądają się przez krótką chwilę obrazkom i ich podpisom. Następnie kartoniki zostają odwrócone. Uczestnicy zabawy kolejno od­słaniają po dwa kartoniki, próbując odnaleźć parę: obrazek i podpis. Wygrywa ten, kto zbierze największą liczbę par.

 

 

Praca z KP4.33a – pisanie wyrazów po śladzie, łączenie zdjęcia z podpisem, kolorowanie, odnalezienie w książkach i albumach informacji na temat zabaw dzieci z różnych krajów.

 

Praca z KP4.33b – układanie wyrazów z rozsypani literowej, łączenie wyrazów z obrazkami.

 

Data dodania: 2020-06-05 08:21:06
Data edycji: 2020-06-05 08:22:35
Ilość wyświetleń: 433
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej