04.06.2020r

ZABAWY DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA    -     temat dnia

Cele:

-- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wiersza,

- poznanie zabaw dzieci z różnych stron świata,

- wzbogacenie wiadomości na temat tradycyjnego stroju Meksykanów,

- rozwijanie sprawności manualnej.

ULUBIONE ZABAWY - zabawy integracyjne inspirowane wierszem Agaty Widzowskiej "DZIECI ZIEMI"

"DZIECI ZIEMI"

Na kuli ziemskiej bawią sie dzieci,

cieplutkie słonko dla nich wciąż świeci,

a księżyc mruga oczkiem na niebie

dla wszystkich ludzi, również dla ciebie.

Zulu z Afryki chodzi po drzewach,

a Chinka Inka  jak ptaszek śpiewa.

Eskimos Babu gra w piłkę z foką,

na słoniu jeździ Hindus Namoko.

Dzieci sie różnią kolorem skóry,

jednak są dumne ze swej kultury

i choć w dziwacznych mówią językach,

pragną się bawić, tańczyć i brykać!

Inka i Zulu, Bubu, Namoko -

chcą być kochane, śmiać się szeroko,

jeść smakołyki, dbać o zwierzęta,

a zamiast wojen mięć tylko święta!

Niech wam sie spełnią wszystkie marzenia -

tak, robiąc obrót, powiada Ziemia.

Rozmowa na podstawie wiersza:

- o jakim świecie była mowa?

- jakie są dzieci na całym świecie?

- co to znaczy że dzieci na całym świecie są takie same?

- co najbardziej lubią robić dzieci?

- jakie imiona miały dzieci z wiersza?

Chętne dzieci wypowiadają imiona dzieci, dzieląc je rytmicznie  (na sylaby).

ZABAWY DZIECI Z RÓŻNYCH STRON SWIATA

Załącznik  -  Mapa świata.

Przed każda zabawą pokazujemy na mapie świata obszar zamieszkania dzieci, przekazujemy krótko ciekawostki na temat danego kraju czy kontynentu.

AFRYKAŃSKI TANIEC PRZY DŻWIEKACH BĘBNÓW

Przekazujemy dziecku krótko ciekawostki na temat Afryki i życia dzieci w Afryce. Dzieci afrykańskie lubią tańczyć i wielu afrykańskich plemionach podczas tańca wykorzystuje sie bębny.  Podczas nagrania muzyki z afrykańskimi rytmami dziecko uderza rytmicznie w bębenek.  Po skończonej grze na bębenku dziecko tańczy , naśladując dziki taniec wodza.

MEKSYKAŃSKIE PONCZO     -     zajęcia plastyczne

Karta pracy, cz.2, nr 56,

Pokazujemy dziecku kartę pracy i pytamy, czy pamięta, w co ubrany był Diego z Meksyku. Pokazujemy dziecku kolorowe ponczo. Dziecko wypowiada się na temat obrazków.

Załącznik   -   ponczo.

Wyjaśniamy dziecku znaczenie słowa  -  ponczo.

PONCZO   -   to rodzaj wierzchniego męskiego okrycia wykonanego z prostokątnego kawałka wełnianej tkaniny z otworem na głowę pośrodku.

Zwracamy uwagę dziecka na kolory pasków na ponczu. Dziecko  -  nazywa i wskazuje kolory. Dowiaduje się, że układ kolorów pasków na ponczu powtarza się.

KOLOROWE WSTĄZKI   -   zabawa ruchowa.

Rozdajemy dziecku kolorowe wstążki. Dziecko nazywa kolory. Przy dźwiękach  muzyki , dziecko porusza się, machając swobodnie wstążkami.

CZĘŚĆ PLASTYCZNA     -     wykonaj własne ponczo.

Pomoce: kolorowe kartki, klej, kartka w kształcie prostokąta.

- dziecko rwie na paski kolorowe kartki, starając się, aby pasek był jak najdłuższy.

- następnie nakleja paski na prostokąt według własnego pomysłu,

- składa kartkę na pół i wycina pośrodku otwór.

Data dodania: 2020-06-03 22:55:08
Data edycji: 2020-06-03 23:28:01