Poniedziałek – 04.05.2020r.

Temat dnia: Moje książki

Przebieg dnia:

• Ćwiczenia poranne (cały tydzień)
    „Bocian na łące” – zabawa ożywiająca. Dziecko biega swobodnie. Na sygnał gwizdka przyjmuje pozycję bociana – staje na jednej nodze, druga noga jest zgięta w kolanie, ramiona rozłożone na boki. Dziecko stoi w tej pozycji 5 sekund, po tym czasie ponownie zaczyna biegać.

• Strażnik książek – rozmowa na podstawie treści opowiadania Magdaleny Zawadzkiej (załącznik nr 1)
    Dziecko udziela odpowiedzi na poniższe pytania
    • Dlaczego rybak postanowił odszukać czarodzieja? Dokąd czarodziej zaprowadził rybaka i jaką dał mu radę?
    • Co zrobił rybak?
    • Jak zakończyła się ta historia?
    • Dlaczego powinno się czytać książki?
    • Dlaczego ważne jest, aby umieć dobrze czytać?
    • Do czego służą książki?

• Praca z książką: KARTY PRACY nr 4 s.1
    Dziecko ma przed sobą różne rodzaje książek – encyklopedie, książki popularnonaukowe, podręczniki, książki z bajkami, albumy, książki pisane alfabetem Braille’a. Dzieci próbują posegregować książki według rodzaju.
    Rodzic zadaje pytanie: Jak czytają, jak uczą się dzieci, które nie widzą (są niewidome)? Dziecko podaje swoje pomysły. Rodzic pokazuje (zdjęcie z Internetu) jak wygląda taka książka i w jaki sposób odczytuje się litery.
    (załączniki: biblioteka, księgarnia, książki, podręczniki, atlasy, bajki, encyklopedie, słowniki, przewodnik)

• Zabawa ruchowa: „Skaczące żabki” – zabawa skoczna. Dziecko naśladuje skoki żab. Na sygnał gwizdka siada w siadzie skrzyżnym i naśladuje rechot żab. Na kolejny sygnał ponownie zaczyna skakać.

• Praca z książką: Kart Pracy Piszę i Liczę str. 64
    „Bohaterowie Naszych książek” – rodzic pokazuje dziecku wzór szlaczka, recytując popularną wyliczankę, prezentuje na wzorze jego kreślenia.
    Entliczek-pentliczek czerwony stoliczek,
    na kogo wypadnie, na tego bęc.

Następnie dziecko robi to samo – kreśli szlaczek na dużym wzorze, w powietrzu, na tackach z piaskiem.

• Praca z książką: Kart Pracy Piszę i Liczę str. 64.
    Po zakończeniu zabawy dziecko opowiada o tym, jakich bohaterów narysowało.

• Poćwicz:

Data dodania: 2020-05-04 00:17:58