ZABAWY LOGOPEDYCZNE Z GŁOSKAMI ,,f” i ,,w”

Dzisiaj zabawy do utrwalenia artykulacji głosek ,,f” i ,,w”. Umiejętność wymawiania tych głosek pojawia się zwykle między drugim a trzecim rokiem życia. Głoski ,,f” i ,,w” mogą być wymawiane niepoprawnie - dwuwargowo. Bywa również, że są zamieniane na inne głoski, np. ,,h” lub ,,b”. Dodatkowo głoska ,,w” może być wymawiana jako jej bezdźwięczny odpowiednik, czyli ,,f”.

Układ aparatu artykulacyjnego przy wymowie głosek ,,f” i ,,w”. (Załącznik nr 6)

Zabawa na różnicowanie słuchowe głosek ,,f” i ,,w”

Wytnij karty, a następnie wybierz dwie - jedną z literą ,,f” i narysowaną foką, drugą z literą ,,w” i narysowaną walizką. Rodzic pokazuje karty z wybranymi obrazkami i wymawia kolejne wyrazy z głoską ,,f” lub ,,w”. Zadaniem dziecka jest określenie, jaką głoskę słyszy na początku wyrazu, poprzez podniesienie odpowiedniej karty. (Załącznik nr 7)

Gimnastyka buzi i języka. Gra memory - potwory