Przedszkole rozpoczęło działalność w roku 1948 przy ul. Staroszkolnej 2.

Było wówczas jedynym w mieście. W latach sześćdziesiątych dysponowało 120 miejscami. Ta jedyna placówka nie mogła zaspokoić potrzeb rozwijającego się miasta. W roku 1965 przystąpiono do budowy obok starego budynku nowego przedszkola przy ul. Wronieckiej, które swą działalność rozpoczęło trzy lata później i istnieje do dziś. W 2001r.  Przedszkole Nr 3 przy ul. Rolnej zostało przejęte w zarządzanie przez Przedszkole Miejskie Nr 1. W obecnej strukturze stanowimy jedną placówkę Przedszkole Miejskie Nr 1 "Bajkowy Świat". W roku szkolnym 2016/2017 przedszkole dysponuje 220 miejscami. W przedszkolu jest dziewięć oddziałów: sześć w budynku przy ulicy Wronieckiej i trzy przy w budynku przy ulicy Rolnej.
Przez lata swojej działalności przedszkole zmieniało nazwy, było Państwowe, Miejskie, Publiczne, a teraz jest Przedszkolem Miejskim.

Przez prawie 70 lat istnienia placówką kierowały:

• Alicja Purgiel -  od 1948 do 1960
  • Zofia Dymkowska -  od 1960 do 1974
  • Maria Sowińska  - od 1974 do 1991
  • Stefania Bejnarowicz  -  od 1991 do 2004
  • Gabriela Jeżewska - od 2004 do chwili obecnej.

Dzieci z bajkowego przedszkola chodzą do sal o bajkowych nazwach:

• Smerfy
  • Jaś i Małgosia
  • Rybki
  • Krasnale
  • Królewna Śnieżka
  • Kubuś Puchatek
  • Plastusie
  • Skrzaty
  • Troskliwe Misie

Sale zajęć dla dzieci są wszechstronne, funkcjonalne, przytulnie i bezpiecznie urządzone. Wyposażone w zabawki, pomoce dydaktyczne i sprzęt do zabaw. Każdy oddział posiada własną szatnię, łazienkę i sanitariaty.  Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30. do 16.00.

W przedszkolu panuje życzliwa i wesoła atmosfera sprzyjająca zabawie i pracy.

Kadra pedagogiczna posiada kwalifikacje do pracy wychowawczo-dydaktycznej
z dziećmi w wieku przedszkolnym.  Kadra pedagogiczna systematycznie doskonali swoje umiejętności, w pracy z dziećmi korzystają z różnych metod technik i narzędzi pracy.

Na terenie przedszkola odbywa się szereg imprez i uroczystości oraz wycieczek:

• Dzień Przedszkolaka
  • Sprzątanie Świata
  • Dzień Pluszowego Misia
  • Dzień Życzliwości
  • Wróżby Andrzejkowe
  • Bal Mikołajkowy
  • Spotkania Jasełkowe
  • Dzień Babci i Dziadka
  • Bal karnawałowy
  • Powitanie wiosny
  • Dzień Matki
  • Festyny i pikniki rodzinne
  • Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla 6 latków
  • Dzień Dziecka
  • Edukacyjne spotkania ze sztuką

W uzgodnieniu z rodzicami i za ich zgodą w przedszkolu prowadzone są zajęcia dodatkowe oraz pomoc psychologiczno-pedagogiczna:

• język angielski
  • koncerty muzyczne
  • teatrzyki
  • zajęcia logopedyczne
  • zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
  • zajęcia z kształcenia specjalnego

Rodzice są informowani o realizacji działań przedszkola (gazetki na hollach, w czasie zebrań, strona internetowa) zawartych w opracowanych przez nauczycieli dokumentach: Roczny Plan Pracy, Harmonogram Imprez i uroczystości, Program Profilaktyczny, Program Wychowawczy,

Współpracujemy  z różnymi instytucjami, placówkami, urzędami, wychodzimy z dziećmi poza przedszkole: występy dzieci dla seniorów ze Związku emerytów i rencistów,  dla Związku niedowidzących, dla pracowników Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego, dla przedsiębiorców, dla małżeństw – 50 gody.

Praca z dziećmi w przedszkolu zauważana jest przez środowisko lokalne – dzieci występują w amfiteatrze, na Placu Wolności. Biorą udział w imprezach i uroczystościach  organizowanych przez MCK, np. Święto mleka,

Dzieci biorą udział w różnych konkursach i akcjach organizowanych przez przedszkole, przez instytucje (Powiatowe Przeglądy piosenki przedszkolnej, konkursy plastyczne) ogólnopolskie „Góra grosza”, „Cała Polska czyta dzieciom” – otrzymujemy certyfikaty, dyplomy, statuetki.