Temat kompleksowy: DZIEŃ DZIECKA

Drodzy rodzice, Kochane dzieci!

W tym tygodniu przedszkolaki zapoznają się z prawami i obowiązkami dzieci na całym świecie. Zaśpiewają piosenkę ,,O prawach dziecka". Zastanowimy się co różni, a co łączy dzieci na całym świecie, dlaczego jedne dzieci są wesołe, a inne smutne. Poznamy również dostępne sposoby pomocy dzieciom z biednych rejonów świata. Dzieci samodzielnie wyszukają informacje na temat różnic i podobieństw rówieśników w różnych krajach. Porozmawiamy o marzeniach, zastanawiając się nad tym co to są marzenia, czy są potrzebne, i czy wszystkie się spełniają. Opowiedzą o swoich ulubionych zajęciach i zabawach. Zapoznają się z zabawami dzieci z różnych stron świata. Rozwiną kompetencje językowe poprzez analizę i syntezę głosek i sylab w słowach.

Aby utrwalić wiadomości o prawach dziecka możecie Państwo wspólnie z dzieckiem przeczytać książkę lub inną publikację o prawach dziecka. Codzienne aktywności i zdarzenia będą również dobrym pretekstem do rozmowy i do utrwalania wiedzy o prawach dziecka. Warto podkreślać, że prawa zawsze idą w parze z obowiązkami, wspólnie ustalić codzienne obowiązki dziecka. Podczas rozmowy na temat dzieci (i dorosłych) innej narodowości warto zwracać uwagę na to, co nas łączy.

Cele ogólne:

• zapoznanie dzieci z uniwersalnymi prawami i obowiązkami dzieci na całym świecie;
  • rozpoznawanie i identyfikowanie symboli graficznych;
  • doskonalenie umiejętności przeliczania słów w zdaniach;
  • doskonalenie umiejętności czytania;
  • wspomaganie rozwoju intelektualnego poprzez rozmowy i dyskusje dotyczące przestrzegania praw dzieci na całym świecie;
  • kształtowanie rozwoju poznawczego poprzez samodzielne wyszukiwanie informacji na temat różnic i podobieństw rówieśników w różnych krajach;
  • rozwijanie fantazji i wyobraźni;
  • rozwijanie zdolności językowych poprzez tworzenie rymów do słów;
  • doskonalenie umiejętności matematycznych poprzez rysowanie symetrycznych figur;
  • poszerzanie zasobu słownictwa;
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez zabawy ruchowe;
  • rozwijanie kompetencji społecznych.

Data dodania: 2020-05-31 23:18:35
Data edycji: 2020-05-31 23:21:10