ZESTAW ZABAW CZEŚĆ 2

ZESTAW ZABAW CZĘŚĆ 2

Kochanie Dzieci!

Dzisiaj serdecznie was zapraszam do skorzystania z propozycji zabaw ruchowych, które można wykorzystać w każdym domu, gdyż nie wymagają ani dużej przestrzeni, ani specjalnych rekwizytów.

Spróbujcie również stworzyć własnego gniotka, który mam nadzieję umili wam czas i wykorzystacie go w codziennej zabawie.

Ściskam WAS mocno i życzę miłej zabawy! Milena Sikora

„Gniotek” – szybki i prosty sposób na zrobienie zabawki.

Jak zrobić Gniotka część z Was na pewno wie, ale jak napełnić szybko i łatwo balon mąką to już nie jest takie oczywiste. Zdradzę Wam dziś prosty trik dzięki któremu każde dziecko poradzi sobie z samodzielnym wykonaniem tej ulubionej przez większość dzieci zabawki.

Do wykonania Gniotka potrzebujecie:

• balon,
  • butelkę 500 ml,
  • mąką ziemniaczaną lub ryż,
  • lejek,
  • słomkę lub wykałaczkę,
  • włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi
  • czarny marker.

Na początku wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy butelkę obrócić w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa!

„Wyścigi żab” ‒ zabawa rozwija sprawność fizyczną dziecka, równowagę i koordynację ruchową.

Na podłodze w jednej części pokoju ułóż linię startu, a po przeciwnej stronie – linię mety (możesz do tego wykorzystać np. skakankę). Poproś, aby dziecko stanęło na linii startu i na hasło „start!” przemieściło się do linii mety w ustalony sposób, np. skacząc obunóż, na jednej noce, układając stopę za stopą. Możesz mierzyć czas, proponować inny sposób przemieszczania się, a także wziąć udział w rywalizacji!

„Szalona piłka” ‒ zabawy ruchowe z piłką.

Poproś dziecko, aby trzymając piłkę wyprostowanymi rękami zrobiło kilka skłonów w przód, następnie po kilka skłonów w boki. Poproś dziecko, żeby usiadło z nogami wyprostowanymi w kolanach (w siadzie prostym). Ułóż piłkę przed dzieckiem i poproś, aby kilka razy przeniosło wyprostowane i złączone nogi nad piłką – raz w jedną, raz w drugą stronę. Poproś, aby dziecko położyło się na brzuchu głową w kierunku ściany, około pół metra (lub dalej) od niej. Zachęć dziecko, aby unosiło głowę i turlało piłkę do ściany tak, aby piłka odbijała się od ściany i wracała do dziecka. Liczba powtórzeń zależy od możliwości dziecka.

„Rzut do celu” ‒ przygotuj niepotrzebne tekturowe pudełko – im większe, tym lepiej – oraz stare gazety. Wytnij w pudełku otwór wielkości około 10 cm – 15 cm. Poproś dziecko, aby zgniatało kolejne strony gazety i stworzone w ten sposób kule wrzucało do otworu, stojąc w pewnej odległości od pudełka. W zależności od możliwości dziecka otwór w pudełku oraz odległość, z jakiej dziecko rzuca kulę, mogą być większe lub mniejsze. Po wykonaniu określonej liczby rzutów możesz poprosić dziecko o przeliczenie, ile rzutów było celnych. Możecie zorganizować zawody w rzucie do celu.

„Domowe klasy” ‒ ułóż na podłodze kratownicę 2 x 2 lub 3 x 3 pola. Możesz wykorzystać sznurek lub taśmę malarską. Pola powinny być takiej wielkości, aby dziecko mogło swobodnie stanąć w jednym z nich. W każdym polu ułóż kartkę pokolorowana przez dziecko na jeden dowolny kolor (możesz wykorzystać karty przygotowane w poprzedniej zabawie), np.: czerwony, zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, czarny, złoty. Poproś dziecko, aby zgniotło mocno jedną kartkę i stanęło przed kratownicą. Zachęć, aby rzuciło zmiętą kartkę na kratownicę i wylosowało kolor. Następnie skakało kolejno na wszystkie pola i na każdym polu wypowiadało nazwę przedmiotu (lub zwierzęcia, rośliny), który jest w wylosowanym kolorze.

Data dodania: 2020-03-31 11:56:18
Data edycji: 2020-03-31 11:59:48