ZABAWY BEZ DRUKOWANIA W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE

Zabawy bez drukowania w świątecznym klimacie

Witam Was serdecznie!

Dzisiejsza propozycja zabaw to aktywności, do wykonania których nie jest potrzebny dostęp ani do komputera, ani do drukarki...przydadzą się za to guziki w różnych kolorach i o różnych kształtach, kolorowe sznurki (grube nici), ewentualnie kolorowe klocki, albo kółeczka wycięte z kolorowego papieru, farby, pędzle,kartki i piłka.

„Pisanka inna niż wszystkie”do wykonania tego zadania potrzebne będą kolorowe guziki. Najlepiej żeby były jak najbardziej różnorodne...jeśli nie macie guzików, to wykorzystajcie kolorowe klocki, wytnijcie różnej wielkości koła z kolorowego papieru lub zróbcie kulki z bibuły. Potrzebny będzie jeszcze sznurek. Dziecko ze sznurka tworzy obrys pisanki, a następnie ozdabia ją dostępnymi elementami. Zadanie możemy utrudnić wprowadzając jakiś warunek np.:

• wzór na pisance musi układać się symetrycznie;
  • nie mogą się ze sobą stykać elementy o tej samej barwie;
  • zastosuj większe i mniejsze elementy naprzemiennie.

Oczywiście możecie wybrać zupełnie inny warunek, to już zależy od Was. (W załączniku nr 4 - wzór)

„Symetryczna pisanka” – ta aktywność będzie troszkę trudniejsza. Połóżcie na stole sznurek, z jednej strony stwórzcie obrys połowy pisanki, następnie dołóżcie ozdoby (guziki, klocki, kulki z bibuły...). Poproście dziecko o dołożenie drugiej połowy pisanki, w taki sposób żeby zostało uzyskane odbicie lustrzane. Przed zaproponowaniem tej zabawy przygotujcie odpowiednią liczbę takich samych elementów. (W załączniku nr 5 - wzór)

„Odbijamy pisanki”do  wykonania tej aktywności potrzebna będzie biała kartka, pędzel i farby. Złóżcie kartkę na pół (mocno, tak żeby wyraźne było miejsce zgięcia). Rozłóżcie kartkę. Poproś dziecko żeby namalowało farbami połowę pisanki (linia zgięcia kartki wyznaczy oś symetrii). Kiedy pisanka będzie namalowana ponownie zegnijcie kartkę i mocno ją przytrzymajcie. Zróbcie to szybko, żeby nie wyschła farba na kartce. Po rozłożeniu kartki powinna się pokazać piękna pisanka. Poczekajcie jak wyschnie i ozdóbcie ją w dowolny sposób. (W załączniku nr 6 - wzór)

A teraz kilka prosty ćwiczeń :)

„Wiosenne skoki” - zachęć dziecko, aby stanęło prosto, a następnie zaczęło maszerować w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami. Po chwili poproś, aby kucnęło i na hasło: hop! podskoczyło jak najwyżej. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Zachęć dziecko do podskoków obunóż w miejscu. Po kilku podskokach poproś, aby z każdym kolejnym naprzemiennie robiło rozkrok i łączyło stopy. Poproś, aby do skoków dziecko dołączyło klaskanie – gdy jest w rozkroku, ramiona ma rozłożone na boki, gdy łączy stopy – klaszcze wyprostowanymi rękami nad głową. Po kilku powtórzeniach poproś, aby dziecko naprzemiennie robiło podskoki, w których jedna noga jest wystawiona do przodu, a druga – do tyłu, a ręce podparte na bokach. Możesz zaproponować, aby po chwili dziecko do skoków dołączyło ruchy rąk – klaskanie nad głową.

„Uciekająca piłka”‒ przygotuj dmuchaną piłkę. Poproś dziecko, aby usiadło na podłodze w siadzie prostym (z wyprostowanymi nogami). Połóż piłkę obok dziecka i poproś, aby przeturlało ją dokoła siebie, nie zginając nóg. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Następnie umieść piłkę między stopami dziecka. Poproś, aby się położyło i podało piłkę nogami do rąk, a następnie usiadło i ponownie umieściło piłkę między stopami. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Na koniec umieść piłkę między zgiętymi kolanami dziecka. Poproś dziecko, aby trzymając piłkę kolanami uniosło biodra do góry. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

POWODZENIA!

Data dodania: 2020-04-07 14:08:56