Wtorek 05.05 2020r

Temat dnia: W bibliotece

Proponowane działania:

„Domowa biblioteka”- dziecko przegląda książki, które są w jego domu. Rodzic przygotowuje napis: Biblioteka, wspólnie ustalają zasady -wypożyczania o oddawania książek do biblioteki.

„Kłótnia książek”-rozmowa na temat treści opowiadania Łukasza Bernady i ilustracji w Cz 64-65. (załącznik 1)

Dziecko odpowiada na pytania:

• Jak nazywa się miejsce, w którym były książki?
  • O co pokłóciły się książki?
  • Kto pomógł rozwiązać problem?
  • Co zrobiła księga z bajkami, by pogodzić książki?
  • Popatrzcie na ilustracje w książce. Co można robić w bibliotece?
  • Jak należy zachowywać się w bibliotece?
  • Po rozmowie dzieci wykonują kolejne ćwiczenia w Cz 64-65.

„Książki na półkach” -zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.2. Rodzic rozkłada szarfę, wstążkę lub pasek z papieru na stole lub podłodze, przedstawiającą półkę. Dziecko układa na „półce” osiem książek, jedną obok drugiej i wykonuje polecenia rodzica:

• Policz książki na półce
  • Podpisz półkę właściwą liczbą
  • Połóż na półce jeszcze jedną książkę
  • Ile jest książek na półce?

Rodzic prezentuje liczbę 9, dziecko opowiada, jak wygląda, odszukuje ją wśród innych liczb i umieszcza na końcu szarfy- „półki”. Za pomocą liczb (wyprawka), oznacza kolejność książek na półce. Określa ile jest książek dużych i małych i ile to razem. Na koniec wykonuje ćwiczenia z KP4.2.

„Plastelinowe czytanki” -zabawa manualna. Dziecko ugniata kawałki plasteliny, robi z nich wałeczki i stara się nadać im kształt-najpierw liter podawanych przez rodzica a następnie kolejnych liter w wymyślonym przez siebie słowie.

„Dywaniki”-zabawa dydaktyczna. Dziecko układa kolorowe dywaniki z liczb w kolorach z W43. Każdy z ułożonych szeregów ma być równy długości dziewięć-dziewięć białych klocków. Po ułożeniu mówi, z jakich kolorów ułożyło kolejne rzędy w swoim dywaniku.

Drodzy Rodzice,

Udowodniono, że dziecko, któremu się czyta codziennie na głos:

• łatwiej nawiązuje kontakty z innymi,
  • osiąga lepsze wyniki w naukach wszelkich – nie tylko w humanistyce!,
  • potrafi dłużej i lepiej się koncentrować,
  • jest bardziej stabilne emocjonalnie.

Potrzebujecie takich dzieci. Społeczeństwo takich dzieci też potrzebuje. Czytajcie z dzieckiem przynajmniej kilka minut każdego dnia.  Znajdźcie czas! Od tego naprawdę zależy przyszłość Waszego dziecka.

Przypominam, że od wczoraj 04.05 2020r ponownie zostały otwarte biblioteki w tym również Miejska Biblioteka w Czarnkowie. W związku z tym, proponuje odwiedzić naszą bibliotekę, wypożyczyć książkę dla swojego dziecka i w wolnej chwili mu poczytać.

Link do strony internetowej biblioteki:

Data dodania: 2020-05-05 09:49:48
Data edycji: 2020-05-05 09:57:04