WAKACJE

Temat tygodnia: WAKACJE

Drodzy rodzice!

W tym tygodniu dzieci utrwalą zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Poznają znaki informacyjne i ostrzegawcze, które występują na szlakach turystycznych. Poznają najważniejsze pasma górskie w Polsce oraz nazwy miejscowości położonych w górach. Zapoznają się z tematem planowania podróży – zastanawią się, o czym należy pamiętać, gdy wyrusza się w podróż, stworzą listę rzeczy, które są niezbędne, np. na wycieczce w górach, na wakacjach nad morzem, na wycieczce w lesie, nad wodą, na łące. Omówimy środki transportu, którymi można udać się w podróż. Uczestnicząc w zabawach językowych, udoskonalą umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, będą liczyć sylab i głoski w słowach oraz słowa w zdaniach.

Warto zwracać uwagę dzieci na wszelkie zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji – omawiać znaki i piktogramy informujące o zalecanych sposobach zachowania w różnych miejscach odwiedzanych w wakacje, przypomnieć numery alarmowe i sposób wzywania pomocy. Warto wspólnie przygotować się do wakacji – przeglądać przewodniki, informatory, mapy, wspólnie ustalać plan wycieczek (nawet w najbliższej okolicy). Warto zachęcić dziecko do samodzielnego pakowania swoich rzeczy przed podróżą. Podczas rozmów na temat pójścia dziecka do pierwszej klasy warto budować w nim pozytywny obraz szkoły, lecz jej nie idealizować, a tym bardziej nie straszyć dziecka szkołą. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat jego oczekiwań i obaw związanych z rozpoczęciem nowego etapu edukacyjnego. Dobrym pomysłem jest wspólne gromadzenie wyprawki szkolnej.

Cele ogólne:

• utrwalenie zasad bezpieczeństwa, w tym bezpiecznego poruszania się po szlakach turystycznych;
  • określanie głoski w nagłosie i wygłosie słów związanych z morzem;
  • utrwalenie zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, w lesie, w górach;
  • wdrażanie do rozpoznawania symboli i znaków oraz podawania ich nazw;
  • przygotowanie do rozstania z przedszkolem i przedszkolnymi przyjaciółmi;
  • wskazanie sposobów na podtrzymanie kontaktu z przyjaciółmi z grupy;
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez zabawy ruchowe;
  • dzielenie się z innymi swoimi planami wakacyjnymi.
Data dodania: 2020-06-21 22:51:53
Data edycji: 2020-06-21 22:53:38