TEMAT TYGODNIA: ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Poniedziałek 06.04.2020

Temat dnia: Wielkanocne tradycje

Przykładowe zajęcia dla dzieci:

Co to jest tradycja? – rozmowa na temat wielkanocnych zwyczajów. Zadajemy dziecku pytanie :co to jest tradycja? Najpierw wypowiada się dziecko, następnie rodzic pomaga w wyjaśnieniu tego pojęci (zasady postępowania, poglądy, wiadomości przekazywane z pokolenia na pokolenie, np. tradycje rodzinne, narodowe, regionalne). Wyjaśniamy dziecku, że w różnych regionach Polski są różne tradycje związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Zapoznanie z tradycjami związanymi z Podhalem, Lublinem, Łowiczem  „  „Wielkanoc na Podhalu” – tutaj w Białą Niedzielę, to jest tydzień po Wielkanocy, chodzą dziewczęta i małe dziewczynki ze Śmierztecką – lalką ze szmatek ubraną w białe płótno, przystrojoną w korale i wstęgi. Orszak obchodzi całą wieś i mówi lub śpiewa:

Szła Maryja do miasta

A Śmierztecka z miasta.

Dziewczęta ją niosą

O jajeczka proszą.

Obyście im dali,

A nie żałowali

Bo jak im nie dacie,

Wielki cud poznacie!

Garnki, miski co tu macie

Potłuką się w waszej chacie!

Kureczki wam oskubiemy

Pod nóżeczki pościelemy,

Bo nam tutaj zimno stać

Tu znajduje się filmik o Śmierztecce

Gdy gospodyni wyniesie poczęstunek, dziewczęta zaśpiewają:

Za jajeczka dziękujemy

Zdrowia, szczęścia winszujemy!

Wyjaśnienie niezrozumiałych dla dziecka słów, mówienie tekstu w podanym przez rodzica rytmie i tempie

Lublin i okolice – w drugi dzień Świąt Wielkanocnych w Lublinie i okolicach starsi chłopcy wsadzali Bartoszka do wózka ozdobionego kolorowymi malowidłami. Bartoszkiem był mały chłopiec ubrany w kolorową czapkę z wielkim papierowym kwiatem. Chłopcy obwozili go od chaty do chaty śpiewając i życząc gospodarzom zdrowia i dobrych plonów.

Bartoszek

Bartoszku, Bartoszku

Coś przyjechał w koszku,

Będziesz miał robotę

Wszystkim na ochotę!

Gdy ciekawscy ludzie zbliżali się do Bartoszka, ten wyciągał butelkę i oblewał ich wodą. Chłopcy śpiewali:

Bartoszku, Bartoszku

A dajże im groszku

Pszenicy choć miarkę

Niech plonuje ziarnko.

Bartoszek wyciągał z woreczka garstkę owsa, grochu lub kaszy i obsypywał gospodarzy „na urodzaj”. Chłopcy otrzymywali poczęstunek – malowane jaja, placek, kiełbasę.

Można się zabawić w wystukiwanie, wyklaskiwanie rytmiczne tekstu, podział wyrazów na sylaby lub zrobić zabawę inscenizowaną tekstem, gdzie dziecko jest Bartoszkiem, a dorośli gospodarzami.

Pod tym adresem znajdziecie Państwo ludowy utwór muzyczny z Lublina.

Łowicz – jednym ze zwyczajów wielkanocnych ziemi łowickiej jest obchodzenie pól z chorągwiami czy z kurkiem dyngusowym. Kiedyś malowano na Wielkanoc wszystkie chaty na niebiesko, a w izbach królowały wycinanki, natomiast do święconki wkładano trzęsionki, czyli galaretki z zimnych nóżek.

Wielkanocny zając – rysowanie zajączka i wyklejanie materiałem przypominającym futerko (może być też wydzieranka z papieru, z gazet}

Gdzie leży…- praca z mapą. Jeśli mamy w domu mapę Polski wyszukujemy na niej swoją miejscowość, Łowicz, Lublin, Zakopane i mierzymy najpierw „na oko”, a następnie sznurkiem do której miejscowości jest najdalej, najbliżej. Sprawdzamy odległości pomiędzy podanymi miejscami itp.

Gra w zielone – dziecko porusza się w rytmie podanym przez rodzica, na głośno podaną nazwę ustalonego wcześniej koloru np. zielony, dziecko odszukuje taki kolor w pomieszczeniu i musi go dotknąć. Jeżeli podamy inny niż ustalony kolor dziecko staje na baczność. powtarzamy zabawę kilka razy.

Data dodania: 2020-04-06 07:00:30
Data edycji: 2020-04-06 07:10:50