Temat dnia: Z wiosną dzieci rosną

Piątek 27.03.2020

Temat dnia: Z wiosną dzieci rosną

1. Przedszkolaki - rozmowa na temat wiersza D. Gellnerowej:

„Przedszkolaki”

Przedszkolaki wiosną

bardzo szybko rosną.

Potem znów, jak wiecie

podrastają w lecie.

A po jesień

już za małe są buciki i sandały

Krzesełka w przedszkolu

robią się za niskie-

to znak, że czas do szkoły

wyruszyć z tornistrem

Pytania po wysłuchaniu wiersza:

- W jakich porze roku przedszkolaki rosną?

- Kiedy znów podrastają?

- W jakiej porze roku są najwyższe?

1. Jak zdrowo rosnąć?- burza mózgów, zapisywanie odpowiedzi dzieci na temat „Co trzeba robić, by być zdrowym i zdrowo rosnąć?”
  2. „Jestem wysoki” zabawa dydaktyczna, rodzic przygotowuje małe karteczki samoprzylepne z imionami członków rodziny oraz kilka miarek -mogą być centymetry krawieckie lub zwykłe białe paski papieru (nie musi być na nich podziałek). Miarki przyczepia do ściany, dzieci siadają na dywanie. Rodzic mierzy pierwsze dziecko, pokazując pozostałym, w jaki sposób należy stanąć przy miarce i jak zaznaczać wzrost. Następnie pozostali członkowie rodziny mierzą się wzajemnie. Na koniec obok kreski na miarce jest przyklejana kartka z imieniem. Dzieci oceniają, kto jest wyższy, kto niższy.
  3. Zachęcamy do wykonania toru przeszkód: na stronie wyd. WSiP online opublikowane są przykłady zabaw (również ruchowych), do pobrania w PDF- https://www.wsip.pl/przedszkole-wsip-online/

W „Zestawie zabaw, cz. 2.” znajduje się tor przeszkód, który można ustawić z przedmiotów i sprzętów domowych.

Można też razem z dzieckiem poćwiczyć jogę:

1. „Zielone kanapki” robienie kanapek. Rodzic przygotowuje produkty do zrobienia kanapek: sałata, zielony ogórek obrany i pokrojony w plasterki, szczypiorek, natka pietruszki, chleb pokrojony w kromki dla każdego dziecka, masło, biały ser, jogurt naturalny lub śmietana, sól. Rozkłada deseczki, plastikowe noże, salaterki, łyżeczki, talerzyki, fartuszki. Omawia z dziećmi zasady higienicznego wykonywania posiłków. Następnie wspólnie ustalają kolejność czynności potrzebnych do wykonania kanapek. Następnie dzieci wykonują pracę zgodnie z kolejnością czynności: − myją ręce, zakładają fartuszki, z białego sera, jogurtu i soli wyrabiają twarożek, chleb smarują masłem, a następnie twarożkiem; dekorują kanapki zielonymi warzywami według własnego pomysłu; porządkują stanowiska pracy; nakrywają stoły obrusami, rozkładają talerzyki i serwetki; wspólnie degustują kanapki.
  2. Karty Pracy, cz.3- do uzupełnienia do strony 19.

Data dodania: 2020-03-26 18:45:12
Data edycji: 2020-03-26 18:45:14