Piątek – 29.05.2020r.

Temat dnia: Uwaga! Nieznajome zwierzę

Przebieg dnia:

• Kto więcej – zabawa dydaktyczna
    Dzieci mają do dyspozycji sylaby z Wycinanki 54, układają dowolne wyrazy i je odczytują.

• Uwaga! Nieznajome zwierzę
    Rozmowa z dziećmi na temat ilustracji w Karta Pracy 4 str. 18
    Dzieci odpowiadają na pytania:
    • Co to jest obce, nieznajome zwierzę?
    • O czym należy pamiętać, kiedy spotkamy gdzieś nieznajome dla nas zwierzę, np. psa?
    • Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas spaceru widzimy za siatką psa?
    • Jak powinniśmy się zachować, gdy podczas pobytu w zoo oglądamy zwierzęta na wybiegu, np. słonia, żyrafę, lwa, foki?

Dzieci wypowiadają się na temat kolejnych ilustracji w KP 4 str. 18; oceniają zachowania poszczególnych osób w   przedstawionych sytuacjach. Następnie wykonują ćwiczenia w KP 4 str. 18.

• Żółwie w terrarium – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Piszę i Liczę str. 71
    Dziecko ma komplet kostek domina (Wycinanka 31), liczby oraz znaki z Wycinanki 48-49. Rodzic losuje jedną kostkę (np. kostkę z pięcioma i dwoma oczkami), pokazują ją dziecku i mówi: W moim terrarium jest 5 dużych żółwi i dwa małe: pięć i dwa to siedem. Następnie układa działanie: 5+2=7. W następnej kolejności kostkę domina losuje dziecko i zabawa toczy się w taki sam sposób. Na koniec dzieci wykonują ćwiczenia z Piszę i Liczę s.71.

• Kodeks – zabawa dydaktyczna
    Dzieci redagują zasady bezpiecznego zachowania się podczas spotkań z nieznajomymi zwierzętami, np.:
    • Trzymamy ręce z dala od ogrodzenia, za którym jest zwierzę!
    • Stoimy bez ruchu, gdy pies nas wącha! Nigdy nie dotykamy nieznanych zwierząt.
    • Gdy chcemy pogłaskać psa, zawsze musimy o to zapytać jego właściciela.
    • W zoo stoimy za barierkami!
    • Dzieci wykonują ilustracje do zapisanych przez Rodzica na kartonie zasad i przyklejają je obok właściwego zdania. Wykonany kodeks wieszają w widocznym miejscu.

• Mama do mi bułkę – zabawa relaksacyjna
    Dzieci siedzą na dywanie i recytują. Mama da mi bułkę, bułkę dam pieskowi (dzieci rysują owale obiema rękami na plecach rodziców). Piesek da mi skórkę, skórkę dam szewcowi (dzieci rysują prostokąty). Szewc mi zrobi buty, buty dam sędziemu (dzieci delikatnie stukają palcami w plecy rodziców). Po co one jemu? Tego nie wie nikt (dzieci rysują na całych plecach znak zapytania). Zresztą sędzia znikł! (Dzieci zasłaniają delikatnie uszy rodzicowi).

• Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

Kundel bury – piosenka