List do rodziców

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu porozmawiamy o życiu na wsi, o zwierzętach w zagrodzie i na pastwisku, a także o sadzie. Wskażemy owoce, które rosną na krzewach i na drzewach. Poznamy nazwy miejsc, w których mieszkają zwierzęta na wsi: obora, stajnia, kurnik, chlew. Będziemy klasyfikować zwierzęta według wybranych cech. Porozmawiamy o właściwościach zdrowotnych produktów mlecznych, dowiemy się, co to jest nabiał. Wyjaśnimy dzieciom, które zwierzęta są ssakami, i co je wyróżnia.

W otoczeniu i na ilustracjach wyszukamy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską j. Będziemy posługiwać się liczebnikiem głównym i porządkowym 8. Zapamiętamy kształt cyfry 8, utworzymy zbiory ośmioelementowe. Zabawimy się przy słuchanych melodiach.

Proponujemy również zabawy i ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. W przedszkolu zaczynaliśmy dzień od ćwiczeń porannych, dlatego też umieszczamy zabawy i ćwiczenia, które przez cały tydzień można wykonać z dzieckiem w domu:

lub propozycje codziennych ćwiczeń:

Temat tygodniowy jest bardzo obszerny, ale też interesujący dla dzieci, zawiera więc bardzo dużo propozycji zajęć i zabaw.

Prosimy - pamiętajcie państwo, że są to tylko sugerowane przykłady pracy z dziećmi.

Zachęcamy również do korzystania z propozycji zabaw ruchowych umieszczanych na stronie naszej grupy Rybki Bajkowy Świat (facebook).

Dobre pomysły dla rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• rozmowy o ulubionych zwierzętach wiejskich.
  • oglądanie książek / filmów na temat ssaków.
  • wspólne degustowanie różnych produktów mlecznych, próby zrobienia masła,
  • zabawy w wyszukiwanie podobnych zwierząt według wybranej cechy,
  • zabawy w przeliczanie różnych przedmiotów w otoczeniu lub na ilustracjach,
  • zabawy w naśladowanie zwierząt (głosu i sposobu poruszania się),