GIMNASTYKA BUZI I JĘZYKA

Drodzy rodzice!  Zabawy logopedyczne powinny być codziennością każdego dziecka, od samego początku przygody z mówieniem. Dzisiaj proponuję kilka prostych zabaw dzieci. To zabawy oddechowe, ćwiczące równieź koncentrację więc nadają się dla dzieci w różnym wieku choćby, jako forma relaksu.

,,Zabawy oddechowe" - przygotuj dowolny wiatraczek lub wspólnie zróbcie go samodzielnie. Dlaczego wiatraczek, a nie np. piórko czy kawałek bibuły? Oczywiście te przedmioty też się sprawdzą, ale wiatraczek to zawsze jest przedmiot pożądania dla dziecka. Poproś dziecko, aby wprawiło wiatraczek w ruch, dmuchając na niego: - dłuuuuugo, - krótko, - dłuuuuugo, -  krótko.  A następnie: - krótko, krótko, - dłuuuuugo, - krótko, krótko, - dłuuuugo….  A na koniec zabawy: dziecko przestaje dmuchać kiedy ty – odliczając „od tyłu” – dojdziesz do zera np. trzy, dwa, jeden, zero.

Ważne! Pomiędzy każdą sekwencją podmuchów potrzebna jest min. 15 – minutowa przerwa. Pokazywanie tego co mówisz „na migi”, jest bardziej atrakcyjna dla dziecka np. dłuuuuugo – rozciągasz ramiona, krótko – składasz je niemal do klaśnięcia dłońmi. Poproś dziecko, żeby teraz tobie pokazało, jak masz dmuchać na wiatraczek. Te zmiany szybkości, to również zabawy ćwiczące koncentrację. Nic innego, jak sekwencje do zapamiętania.

,,Przesuń piłkę" - poproś dziecko, by przetransportowało piłeczkę pingpongową z jednego miejsca na drugie, wyłącznie za pomocą oddechu (dmuchając i nadając piłce kierunek) np. -  od kanapy do fotela, -  najdalej jak umiesz (i zmierzcię miarą), -  tak, aby przeleciała przez próg, -  do schodów, - na koniec dywanu itd.

,,Mecz" -  na prostej powierzchni np. ławie w pokoju, kładziesz piłeczkę. Ty z jednej strony ławy, dziecko na przeciwległym boku. Każde z was ma za zadanie tak dmuchać w piłeczkę, żeby strzelić gola przeciwnikowi. Możecie też zrobić mniejsze boisko. Wystarczy narysować na białej kartce A4 dwie bramki oraz połowę boiska i zabawa może się zacząć.

,,Papuga" - poproś dziecko, aby wyraźnie powtarzało za tobą poszczególne sylaby. Łatwiej zachęcisz pociechę do papugowania jeśli pobawicie się w przedrzeźnianie lub staniecie przed lustrem: - AR, AR, AR; - ER, ER, ER; - OR, OR, OR; - DRA, DRO, DRE; - TRA, TRO, TRE; - BRU, BRY, BRA; - ATRA, ATRE, ATRO; - RA, RO, RE, RI; - GRA, GRO, GRE.

,,Balonikowe zabawy" - nadmuchaj balonik, następnie mazakiem dorysuj buźkę, oczy, uszy itd. Wymyślcie imię dla nowego kolegi i zagrajcie. Na początku możecie go odbijać, podrzucać. Kiedy dziecko już się wyskacze, możesz zaproponować zabawę „Kto dalej?”. Chodzi o to, kto dalej zdoła dmuchnąć balon na największą odległość. Miej przy sobie miarę, wtedy zabawa i mierzenie odległości będą bardziej „na serio”.

Data dodania: 2020-06-15 12:39:50
Data edycji: 2020-06-15 13:00:37