Czwartek 30.04 2020r

Temat kompleksowy: Jestem Polakiem i Europejczykiem

Temat dnia: Niderlandy (Holandia)

Proponowane działania:

Proszę rodziców o przeczytanie wiersza dziecku.

Wiersz Justyny Kędzia

Kolorowa Holandia

Dziś Holandię odwiedzimy.

W niej atrakcji dużo mamy.

Przejedziemy się rowerem,

posilimy żółtym serem.

Wszędzie piękne tulipany,

każdy weźmie garść dla mamy.

Na obrazie słoneczniki,

co Van Gogha są pomnikiem.

Spotkać się możemy z królem,

bo w tym państwie wciąż panuje.

Wiatr pokaże nam wiatraki,

więc przydadzą się chodaki.

Ścieżki często się stykają,

na spacery zapraszając.

Ręka w rękę się złapiemy

i wesoło tak pójdziemy.

„Zabawy z mapą”: (załącznik 1)

• Określenie wzajemnego położenia Polski i Holandii – porównywanie wielkości, zaznaczenie drogi z Polski do Holandii- uświadomienie dzieciom, jaką drogę pokonały.
  • Odszukanie i wskazanie na mapie Europy - Holandii, zaznaczanie Holandii na mapie Europy poprzez umieszczanie na mapie charakterystycznego dla kraju wiatraka.
  • Pokazanie flagi Holandii – rozmowa nt. kolorów, układu pasów ( czerwony, biały, niebieski) (załącznik 2)
  • Odszukanie na mapie stolicy Holandii – odczytanie nazwy miasta ( Amsterdam). Mówi się , że Holandia ma dwie stolice.

„Dlaczego w Holandii do dziś jest król i królowa.”

Holandia jest monarchią parlamentarną, to znaczy, że głową państwa jest król. Siedziba dworu i rządu znajduje się w Hadze, a stolicą państwa i siedzibą parlamentu jest Amsterdam, dlatego właśnie mówi się, że Holandia ma dwie stolice Dzisiaj na tronie holenderskim zasiada królowa Beatrix .

Zagadka ,, Ulubiony pojazd Holendrów”.

Holendrzy mają swój ulubiony pojazd. Jeśli dziecko rozwiąże zagadkę, dowi się, jaki?

Kierownica, dzwonek, koła z oponami.

Jedzie na nim człowiek i rusza nogami.

Choć nie ma silnika i nie trzeba mu benzyny.

Możesz nim przemierzać: góry, łąki, doliny, ścieżyny.

Ten pojazd kierownicę i ramę ma,

gdy nogami pokręcisz, ruszą koła dwa. (rower)

Zabawa ruchowa ,,Rowerki” - dziecko kładzie się na plecach i naśladuje jazdę, kiedy rodzic mówi: „Jedziemy pod górkę” dziecko zwalnia, kiedy mówi: „Jedziemy z górki”, dziecko przyspiesza, potem dziecko odpoczywa leżąc na plecach.

„Tulipan origami”- praca plastyczna. Holandia nazywana jest to krajem tulipanów, ponieważ to właśnie tu hoduje się ich najwięcej. Holandia nazywana jest często ogrodem Europy. Oprócz tulipanów można spotkać tu również wiele innych pięknych kwiatów: hiacynty, krokusy, lilie, żonkile.

„Zagadka słowna ,,- oprócz pięknych kwiatów można jeszcze coś zobaczyć na holenderskich polach. Co to jest dowiedzą się dzieci, gdy rozwiążą zagadkę.

Co to widać za potwory,

coś jakby wentylatory.

Już wam mówię, kto to taki,

nie potwory, lecz...(wiatraki)

Chociaż ma skrzydła

fruwać nie może

cały jest z drewna

dawniej mełł zboże (wiatrak) Dzieci dzielą słowo wiatrak na sylaby i głoski.

Zabawa „Wiatr”- dzieckopompuje balonik, na stoliku ustawiamy rożne przedmioty , np. piórko, kubeczek tekturowy, piłeczkę pingpongową, plastykowa butelkę. Dziecko upuszcza powietrze z balonika, dmuchając na przedmioty, i obserwuje który przedmiot jest lżejszy i z łatwością porusz się po stoliku dzięki powietrzu z balonika.

Holandia jest ojczyzną wielu wybitnych malarzy tj.: Van Gogh , Rubens i Rembrandt. Dzieci zwiedzają galerię obrazów Van Gogha słynnego holenderskiego malarza. Namalował on wiele pięknych obrazów, ale najsłynniejszym jest ten oto obraz. Jak nazywają się kwiaty namalowane przez Van Gogha? (załącznik 3)

,,Jesteśmy malarzami”-zabawa ruchowa. W trakcie nastrojowej muzyki dziecko maluje w powietrzu ( góra-dół) słoneczniki , wykonując zamaszyste ruchy rąk - ćwiczenie wykonywania dużych rozmachowych ruchów całą ręką, zmniejszających napięcie mięśniowe oraz ćwiczenie płynności ruchów okrężnych .Próby namalowania w powietrzu słoneczników. Muzyka relaksacyjna: https://www.youtube.com/watch?v=kgqw-4mH7Kw

„Holenderskie smaki” – degustacja serów. Holendrzy słyną z hodowli krów "holenderek". Ponieważ mają dużo mleka produkują dużo serów i czekolady. Holandia słynie z pysznej czekolady. Czekolada na gorąco jest ulubionym napojem Holendrów. Holandia słynie z produkcji znakomitych serów. Holendrzy tak lubią sery, że nazywa się ich czasami serowymi głowami. Nazwy serów najczęściej pochodzą od nazw miast, w których są wytwarzane np. Edam, Gouda , Maasdam, Alkmaar np. edamski, gouda, maasdamer. Smakowanie przez dzieci holenderskiego sera.

Wyrażenia w języku holenderskim:

Tak - Ja

Nie - Nee