CZWARTEK 16.04.2020. TEMAT DNIA: NABIAŁ - PRODUKT ZDROWY.

1. Wybrany zestaw ćwiczeń porannych (List do rodziców, 14.04.).
  2. Tylko nic nie mówcie krowie – słuchanie wiersza H. Szayerowej i rozmowa na temat jego treści: Co to jest nabiał?; Jakie produkty były wymienione w wierszu?; Od jakich zwierząt pochodzi mleko?; Czy wszyscy ludzie mogą pić mleko? (nie); Czy jajka też są wytwarzane z mleka?; Dlaczego jajka też są nabiałem?

Dziecko powinno wymienić produkty, które zaliczamy do nabiału i określić cechę wspólną tych produktów – dużą zawartość białka i wapnia. Można też przedstawić dzieciom właściwości zdrowotne produktów mlecznych i omówić sposób ich przechowywania.

1. „Spróbuj i rozpoznaj, co jesz!” – zabawa dydaktyczna: przygotowujemy malutkie porcje różnych dostępnych produktów mlecznych, np. twarogu, jogurtu, żółtego sera, kefiru, śmietany. Można dziecku zawiązać oczy i zachęcić do rozpoznawania produktu po smaku.
  2. „Rób tak, nie rób tak”:– zabawa ruchowa: dorosły lub dziecko pokazuje różne ruchy, np. podskoki, pajace, robi dziwne miny, wymachy rąk, nóg, mówiąc jednocześnie: Rób tak! Wtedy należy naśladować ruchy. Na hasło: Nie rób tak! – dzieci zastygają w bezruchu, mimo że prowadzący wykonuje ruchy.
  3. Praca z Kartami Pracy, cz.3., s. 27 – ćwiczenie spostrzegawczości, wyszukiwanie siedmiu różnic na obrazkach; kolorowanie jabłek według podanego rytmu. Zadanie dodatkowe –rozwiązywanie rebusu (wyróżnianie pierwszych głosek w wyrazach: s-łońce, e-kran, r-ower, łączenie ich w nowy wyraz: s-e-r).
  4. Praca plastyczna „Mleko pijemy, w górę rośniemy” – praca plastyczna, dziecko wokół narysowanej krowy może odszukać i powycinać z gazet produkty mleczne oraz przykleić je na przygotowanym plakacie.

Kolorowanki, które można wykorzystać do plakatu lub do wycinania, przeliczania i klasyfikowania znajdują sie tutaj:

1. Zachęcamy także do przeprowadzenia eksperymentów: https://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.com/2017/01/kolorowe-mleko-eksperyment-dla-dzieci.html#links
Data dodania: 2020-04-16 08:17:05
Data edycji: 2020-04-16 08:38:13