29.06.2020 Temat dnia: Moje wakacje.

Proponowane zadania dla dzieci na dzisiaj:

Zestaw ćwiczeń porannych:

-  „Delikatnie” – lekki bieg za rodzicem  w dowolnych kierunkach.

-  „W górę i w dół” – dzieci zajmują dowolne miejsca w pokoju.  Stają w lekkim rozkroku. Na raz powoli unoszą ręce i robią głęboki wdech, a na dwa swobodnie je opuszczają i robią wydech.

-  „Hop, hop!” – w rytm bębenka dzieci miarowo przeskakują z jednej nogi na drugą i równocześnie klaszczą.

- „Swobodnie” – w swobodnym zwisie tułowia dzieci naprzemiennie dotykają lewą ręką prawej stopy, następnie prawą ręką lewej stopy.

-  „Gęsiego” – zabawa z rodzeństwem i rodzicami;  dzieci maszerują jedno za drugim i wykonują przy tym dowolne ruchy, np. unoszą ramiona, uginają nogi, poruszają głową.

,,Wakacje’’- zabawa dydaktyczna.

Do zabawy potrzebne będą ponumerowane koperty od 1 do 7 z literami W; A; K; A; C; J; E. Jedna litera w jednej kopercie.

Drodzy rodzice ukryjcie koperty, zadaniem dzieci jest odszukanie siedmiu kopert. W każdej z nich znajduje się litera. Dzieci układają koperty od 1 do 7 i odczytują zapisane w nich litery, odczytują hasło: WAKACJE.

,,Wakacyjne podróże’’ – rozmowa na temat możliwych kierunków wakacyjnych wypraw.

Dzieci opowiadają, gdzie i jak można spędzić wakacyjny czas oraz czym można na nie pojechać.

,,Kolorowy pociąg’’praca z wierszem.

Rysowanie elementów występujących w wierszu, utrwalenie liczb porządkowych na przykładzie pociągów z wiersza.

Dzieci  próbują odpowiedzieć na pytanie ile  jest wagonów, następnie zadaniem dzieci jest narysowanie na sześciu kolorowych prostokątach elementów przedstawionych w każdym wagonie. Potem układają je w odpowiedniej kolejności.

„KOLOROWY POCIĄG” (Dorota Gellner)

Wycinam z papieru kolorowy pociąg.
Kolorowe koła po szynach turkoczą.
W niebieskim wagonie niebo rozgwieżdżone,
w żółtym – słońce z uśmiechem złocistym.
W czerwonym – kilka maków,
w białym – puszysty obłok,
w zielonym – wilgotne listki.
A w ostatnim – największym –
Bukiet spełnionych marzeń.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

-  „Berek żuraw” – zabawa z rodzeństwem i rodzicami;  dzieci biegają po pokoju  parami, trzymając się za ręce. Jedna para jest berkiem. Gdy zbliża się do innej pary, jedno z dzieci unosi nogę, przekłada rękę pod kolanem i łapie się za nos. Druga osoba pomaga mu zachować równowagę. W takiej pozycji para jest chroniona przed złapaniem. Jeśli dzieci nie zdążą ustawić się w ten sposób, a para będąca berkiem ich dotknie, same stają się goniącymi.

- „Rajd rowerowy” – dzieci siedzą na dywanie. Kładą się na plecach i naśladują jazdę rowerem. Następnie wjeżdżają pod górkę – zwalniają, zjeżdżają z górki – przyśpieszają, jadą po prostej – bardzo szybko. Na koniec po kolei wymieniają wakacyjne miejsca, do których przyjechały.

- „Zamki z piasku” – dzieci budują zamki z różnego rodzaju  klocków.

- „Pszczółki do ula” – dzieci naśladują pszczoły. Na komendę rodzica: Pszczółki na łące! – biegają po pokoju, a na komendę: Pszczółki do ula! – chowają się w wyznaczone miejsce  i wpuszczają pszczółki do środka ula.

-  „Powódź i samolot” – dzieci ruchem naśladują powódź, wchodzą np. na sofę, potem samolot – leżą tyłem na podłodze, ręce w bok. Rodzic  bardzo szybko zmienia komendy,

jeśli ktoś się pomyli, odpada z zabawy.

„Strój kąpielowy” – zabawa plastyczna.

Do zabawy potrzebne będą wycięte z kolorowego papieru kształty strojów kąpielowych (kostiumy dla dziewczynek i szorty dla chłopców),oraz szablony dziewczynki i chłopca.

Zadaniem dzieci jest ozdobienie szablonów strojami kąpielowymi.

Można również samemu zaprojektować ciekawy strój kąpielowy dla dziewczynki lub chłopca.

„Globus” – szukanie na globusie państw i kontynentów.

Do zabawy potrzebny będzie globus lub mapa świata.

Zadaniem dzieci jest określanie kierunków wyjazdu  na wakacje w Polsce lub za granice naszego państwa.

Zabawy z kostkami

Zabawy dowolne dzieci. Zabawy kostkami: liczenie oczek na kostce, dobieranie odpowiedniej

liczby liczmanów, dodawanie i odejmowanie oczek na kostce.

Data dodania: 2020-06-29 07:20:28
Data edycji: 2020-06-29 07:21:39