2020.06.29 Poniedziałek

Wakacje nad morzem i nie tylko

Kochane Pszczółki, to już wakacyjny czas. Zanim jednak pojedziecie
w różne strony, w góry, czy nad morze, posłuchajcie gdzie i jak spędzał wakacje Wróbelek Elemelek.

"Elemelek na wakacjach" - posłuchajcie opowiadania H. Łochockiej.

Drodzy Rodzice, po wspólnym wysłuchaniu opowiadania zagrajcie
z dziećmi w grę "Prawda, czy fałsz" - na lewej ręce dziecka zawiążcie chustkę lub kolorową tasiemkę - lub załóżcie kolorową frotkę.
W przypadku, gdy rodzic mówi zdanie prawdziwe dziecko podnosi prawą rękę i odpowiada: prawda, a jeśli fałszywe - to podnosi lewą rękę i mówi: fałsz.

Przykładowe zdania:

• Wróbelek poleciał na wakacje nad morze (prawda);
  • Elemelek wynajął pokój w trawie na plaży (fałsz);
  • Ptaszek huśtał się na falach jak mewy (fałsz);
  • Mewy uratowały Elemelka z morskich fal (prawda);
  • Elemelek zażywał kąpieli w piasku (prawda);
  • Dzieci wypłoszyły Elemelka z plaży (fałsz);
  • Ptaszek postanowił zwiedzić plażę, przystań, obejrzeć łódki i pobawić się muszelką (prawda).

Po wysłuchaniu opowiadania i zakończeniu zabawy poprośmy dziecko, aby oceniło postawę głównego bohatera. Czy postąpił rozważnie, wskakując do morza, nie zważając na swoje umiejętności pływackie, zagrożenia? Wspólnie ustalcie i przypomnijcie sobie zasady bezpieczeństwa w czasie pobytu na wakacjach, wskażcie na mapie regiony wakacyjnych wypraw: góry, morze, jeziora.

"Prowadź wróbelka nad morze" - dziecko wodzi najpierw palcem po drodze, którą prowadzi ptaszka. Następnie rysuje drogę kredką. "Karty pracy. Powietrze" s. 22

"Skarby z wakacyjnych podróży" - przygotowujemy duży arkusz szarego papieru. Na środku przyklejamy żółte koło z napisem "WAKACJE" - ustalamy wspólnie gdzie chcielibyśmy pojechać na wakacje, następnie weryfikujemy na takie, które są możliwe do realizacji. Każdy pomysł rysujemy jako promień słońca i zapisujemy na końcu (lub rysujemy prosty, symboliczny obrazek). Celem tego zadania, jest zwrócenie szczególnej uwagi na formułowanie wypowiedzi dziecka w formie czasu przyszłego. Po wyczerpaniu pomysłów dziecko wymienia skarby, jakie można znaleźć w miejscach, do których się wybierają. Zapisujemy również te pomysły przy odpowiednich promykach lub dorysowujemy nowe promyki.

Pozdrawiam Was serdecznie
i życzę wspaniałych wakacyjnych podróży
JGP

Data dodania: 2020-06-29 09:13:14