2020.06.25 Zajęcia dla dzieci

Czwartek 25.06.2020

Temat dnia: Co można zrobić z papieru ?

Propozycje zajęć i zabaw:

• Ćwiczenia poranne ( powtórzenie zestawu z poniedziałku ).

1.Co można zrobić z papierem? – zabawa badawcza.

• Zapoznanie z papierem o różnej fakturze.

Kartka z bloku technicznego, kartka z bloku rysunkowego, strona z gazety czarno – białej i kolorowej, tektura, ulotka reklamowa, papierowy talerzyk, pudełko z papieru, papier śniadaniowy.

Rodzic rozkłada przed dzieckiem przedmioty z różnego papieru. Dziecko dotyka papier i przedmioty wykonane z niego. Określa, jaki w dotyku jest papier. Pyta:

- Czy każdy papier jest taki sam?

- Gdzie spotykamy produkty z papieru ( np. zeszyty, książki)?

• Zabawy badawcze z wykorzystaniem papieru.

Potrzebne: kartki papieru rysunkowego i technicznego, kawałki tektury, kulki z papieru, drobno podarte kawałki papieru, miska z wodą, kwiatek papierowy.

• Latający papier.

Rodzic opuszcza kolejno przedmioty z papieru i pyta dzieci:

- Czy opadają?

- Jeśli tak – który szybciej, a który wolniej?

Wnioski: Jedyną formą, która opadła na dno była kulka papieru. Stało się tak, ponieważ jej masa była rozłożona nierównomiernie, a po nasiąknięciu wodą, stała się cięższa.

• Pływający papier.

Rodzic umieszcza różnego rodzaju kartki papierowe na powierzchni wody. Dziecko obserwuje i porównuje sposób oraz szybkość nasiąkania wodą materiałów papierowych.

Wniosek: Szybciej nasiąka papier techniczny. Dzieje się tak, ponieważ jego gramatura, a więc gęstość i sztywność, jest większa.

• Rozkwitający kwiatek.

Rodzic kładzie papierowy kwiatek na wodzie. Po jakimś czasie (do kilkunastu minut), kwiatek rozkwitnie.

Papier składa się między innymi z włókien roślinnych, w których znajdują się kapilary – cienkie rurki do transportowania wody. Po umieszczeniu papieru w wodzie, w wyniku             sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. Dzięki temu zjawisku kwiatek wygląda jakby rozkwitał.

2.Praca plastyczno – techniczna Tunel.

Potrzebne będą: kilka dużych kartonów, taśma klejąca, nożyczki.

Dziecko łączy kartony ze sobą w taki sposób, że tworzy ono długi tunel, który łączy taśmą klejącą. Następnie stara się przez niego przejść na czworakach.

• Zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet Bawimy się w kałużach.

Dziecko dostaje od rodzica kartki – kałuże, które ma rozłożyć w różnych miejscach pokoju. Na sygnał rodzica – delikatne stukanie w gazetę – dziecko omija kałuże, skacze przez nie lub do nich wskakuje.

• Praca plastyczna Postać z gazety.

Potrzebne będą: gazety z różnorodnie ubranymi postaciami, nożyczki, klej, kredki.

Dziecko rysuje twarz człowieka, następnie dokleja pozostałe elementy wycięte z gazet.

Data dodania: 2020-06-23 20:35:00