2020.06.18 - ZAJĘCIA DLA DZIECI

TEMAT DNIA : ,, WAKACYJNY POCIĄG ( CZWARTEK 18.06.2020)

ĆWICZENIA PORANNE.

* Zabawa orientacyjno – porządkowa ,,Samochody''.

Dziecko biega w różnych kierunkach, naśladując rękami poruszanie kierownicą. Wydaje odgłosy poruszającego się samochodu: brr, brr lub brum, brum. Na sygnał – uderzenie w bębenek – zatrzymuje się i trąbi : pi, pi, pi. Dwa uderzenia są sygnałem do ponownego poruszania się.

* Ćwiczenie dużych grup mięśniowych - ,,Trawa i chmury''.

Na hasło: ,,Trawa'', dziecko przykuca; na hasło : ,, Chmury'', staje na palcach, wyciąga ręce w górę i porusza nimi w prawo i w lewo - naśladuje chmury płynące po niebie.

* Ćwiczenie tułowia – skręty- ,,Śledzimy lot samolotu''.

Dziecko siedzi skrzyżnie. Jedną rękę ma na kolanach, a z drugiej tworzy daszek nad oczami. Wykonuje skręt tułowia i głowy uniesionej do góry w jedną, a następnie w drugą stronę – obserwuje lot samolotu.

* Ćwiczenia równowagi - ,,Rysujemy koła''.

Dziecko, w staniu na jednej nodze, rysuje stopą w powietrzu małe koła i duże koła.

Ćwiczenie wykonuje raz jedną, raz drugą nogą.

* Zabawa uspokajająca - ,,Na prawo, na lewo''.

Dziecko maszeruje po pokoju przy akompaniamencie bębenka.

1. Zabawa badawcza - ,,Dlaczego czereśnie pękają ''.

( czereśnie- całe i popękane, rabarbar, woreczek foliowy, miska z wodą)

* Wyjaśnianie dziecku, dlaczego, kiedy pada deszcz, dojrzewające latem owoce pękają.

* Oglądanie rabarbaru; opisywanie jego wyglądu, przeznaczenia; zwracanie uwagi

na czerwoną skórkę brudzącą palce oraz, że liście rabarbaru mają charakterystyczny kształt.

* Włożenie jednego kawałka liścia do woreczka foliowego, a pozostałych – do miski z wodą.

Następnego dnia porównywanie wyglądu rabarbaru z woreczka i rabarbaru z wody

( rabarbar wyjęty z woreczka nie zmienia swojego wyglądu, ma nadal równe,

całe końce; natomiast ten wyjęty z wody jest na końcach popękany i zwinięty).

To efekt wchłaniania wody. Skórka wchłania jej więcej niż miąższ. Właśnie dlatego

rabarbar pęka na końcach i się zwija.

- Rodzic wyjaśnia, że podobne zjawisko można zaobserwować również u innych owoców.

Czereśnie, kiedy są już dojrzałe i pada na nie deszcz, zaczynają pękać.

Miąższ znajdujący się pod skórką chłonie jak gąbka krople wody, które padają na skórkę.

Owoc zwiększa więc swoja objętość. Skórka natomiast nie zachowuje się jak nadmuchiwany

balonik, nie rozciąga się i dlatego pęka. Podobnie jak czereśnie pękają również wiśnie,

śliwki i agrest.

* Degustacja czereśni – całych i popękanych.

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

( zielone szarfy, woreczek, tamburyn)

* Zabawa orientacyjno – porządkowa - ,,Spacer do lasu''.

- Rodzic dzieli dzieci na: drzewo i dziecko.

Drzewo dostaje zieloną szarfę i staje na środku pokoju. Dziecko swobodnie biega w różnych kierunkach. Na zawołanie: Stój!- zatrzymuje się i chowa się za drzewem.

Zabawę powtarzamy kilka razy, pamiętając o zmianie ról.

* Ćwiczenia z elementem równowagi.

- Dziecko spaceruje swobodnie, z woreczkiem na głowie, następnie dziecko kładzie woreczek przed sobą i stara się chwycić go palcami nóg i utrzymać przez chwilę. Ćwiczenia powtarzamy kilka razy, pamiętając o zmianie stop.

* Ćwiczenie mięśni brzucha - ,,Do góry i w dół''.

- Dziecko leży tyłem, woreczek wkłada między stopy. Unosi go stopami do góry i przekłada za głowę, a potem powraca do pozycji wyjściowej.

* Zabawa ruchowa z elementem czworakowania - ,,Na plaży''.

- Dziecko kładzie woreczek na podłodze. Chodzi na czworakach dookoła woreczka, naśladuje szukanie na plaży muszli i bursztynów. Co jakiś czas klęka, wyciąga ręce, otwiera dłonie i pokazuje, co znalazło.

* Ćwiczenie tułowia - ,,Samoloty''.

- Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Woreczek kładzie na głowie. Jedną ręką tworzy daszek nad oczami, drugą trzyma na kolanach. Wykonuje skręt tułowia i głowy w lewą stronę, a następnie w prawą stronę.

* Ćwiczenia przeciw płaskostopiu - ,,Sprytne stopy''.

- Dziecko chwyta palcami stopy woreczek leżący na podłodze i podaje go sobie do rąk.

* Zabawa ruchowa ożywiająca - ,,Chronimy się przed słońcem''.

- Dziecko biega po sali, swobodnie wymachując woreczkiem. Na mocne uderzenie w tamburyn zatrzymuje się, rozciąga woreczek nad głową – chroni się przed słońcem.

* Zabawa uspokajająca – Marsz z woreczkiem.

- Dziecko maszeruje po pokoju, machając woreczkiem przed sobą.

* Ćwiczenia w książce, s. 94 – 95. Czytanie tekstu o wakacjach i wakacyjnych radach Olka

i Ady.

ZADANIA NA DZIŚ