2020.06.04 Czwartek

Ameryka

Kochani, dzisiaj udajemy się do Ameryki. Postaramy się odszukać ją na mapie i dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na jej temat. A zatem zaczynamy ;)

"Palcem po mapie" - drodzy rodzice pokażmy dziecku mapę świata, a na niej wskażmy obie Ameryki. Jeśli mamy w domu globus, możemy poprosić dziecko, aby wskazało z naszą pomocą  Amerykę Północną i Południową na globusie. Pokażmy teraz Afrykę i Amerykę i poprośmy dziecko, aby porównało ich wielkość, zwróćmy uwagę na fakt, że między Afryką, a Ameryką znajduje się ocean (Ocean Atlantycki). Po obejrzeniu map pokażmy dzieciom zwierzęta mieszkające w Ameryce: papugę arę, anakondę, węża boa, jaguara, tukana, łosia, pieska preriowego, pumę. Po obejrzeniu dziecko wybiera sobie wybrany gatunek i opowiada o nim - opisuje jego wygląd, sposób poruszania, podobieństwo do innych znanych zwierząt.

"Pióropusze" - pokażmy dziecku zdjęcia Indian i krótko opowiedzmy o Indianach zamieszkujących obie Ameryki:
Indianie żyją w plemionach. Każde plemię ma swoją nazwę i zajmuje własny teren. Plemiona różnią się między sobą sposobem ubierania, biżuterią, makijażem. Indianie często malują twarze lub całe ciało, noszą ubrania z bardzo kolorowych materiałów, głowy często ozdabiają pióropuszami, koralikami, kolorowymi sznureczkami.
Teraz również my wykonamy pióropusz - przygotujmy kolorowy pasek z kartonu (kartki z bloku technicznego), dopasujmy go do głowy dziecka i zepnijmy zszywaczem. Dziecko ozdabia opaskę piórkami, cekinami, kolorową krepiną (jeśli nie mamy piórek możemy przygotować piórka z papieru). Gotowy pióropusz dziecko zakłada na głowę, może wymyślić sobie indiańskie imię - oczywiście rodzic może pomóc, zaproponować indiańskie imię dla dziecka. Zwieńczeniem wykonania pióropusza i zdobycia informacji na temat Indian może być taniec przy indiańskiej muzyce, podczas którego dziecko wymyśla swoje własne ruchy i kroki - fantastycznie będzie, jeśli rodzic dołączy do tańca, a może dołączy cała rodzina ;) ?

"Przyjaciele" - ćwiczenie spostrzegawczości i sprawności grafomotorycznej. Dziecko rysuje w labiryncie drogę dla Japonki i Indianina. Na środku przykleja tańczące dzieci. "Karta pracy. Powietrze" s.15

i trzymam kciuki
za wspaniałe pióropusze.