2020.05.28 Czwartek

Kim będę jak dorosnę

Witajcie Kochane Pszczółki, dzisiaj porozmawiamy o tym, kim chcecie zostać kiedy dorośniecie. Lekarzem, policjantem, a może strażakiem. Zapewne każdy z was już myśli o tym, kim chciałby zostać kiedy dorośnie.

"Kto potrzebuje...?" - drodzy rodzice zapytajcie dziecko, kim chciałoby zostać kiedy dorośnie. zapytajcie też, czy wiedzą czym zajmujecie się Wy, tzn. czy wiedzą jaki wykonujecie zawód. Warto tez zwrócić uwagę na zawody niebezpieczne np.: strażak, policjant itp. - uzupełnijcie wiedzę dzieci dopowiadając informacje, których zabrakło w rozmowie. Następnie pokażcie dzieciom rekwizyty (wytnij wszystkie obrazki rekwizytów i zawodów z załącznika - w pierwszej zabawie wykorzystaj tylko obrazki rekwizytów, a w drugiej dołącz obrazki zawodów)
i poproście, aby powiązały je z zawodami - tylko opowiadając. Potem pokażcie ilustracje zawodów i poproście dzieci aby połączyły w pary obrazki, rekwizyt z danym zawodem:

• łyżka - kucharz
  • książka - bibliotekarz, księgarz
  • dziennik zajęć - nauczyciel
  • taca - kelner
  • stetoskop - lekarz
  • mikrofon - piosenkarka
  • maska - aktor
  • moneta - sprzedawca
  • miotła - dozorca, woźny
  • centymetr - krawiec
  • but - szewc

Dziecko może podać inne przykłady atrybutów (rekwizytów) i zawodów z nimi związanymi.

"Kalambury" - zagadki rysowane lub słowno - naśladowcze. Zabawę rozpoczyna rodzic rysuje np. wagę szalkową,
a dziecko odgaduje, kto wykorzystuje ten przedmiot w swojej pracy (sprzedawca). Następnie zagadkę rysuje dziecko, a odgaduje rodzic lub rodzeństwo jeśli ma ochotę na udział w zabawie. Rodzic może podpowiadać treść rysowanego obrazka. Zamiast rysować atrybuty dziecko może pokazywać czynności wykonywane przez przedstawicieli poszczególnych zawodów.

Pozdrawiam gorąco
i życzę wspaniałych wrażeń