2020.04.06 Poniedziałek

"Wielkanocne uprawy"

"Wielkanocne dekoracje" - nic nie sprawia takiej radości, jak wspólne tworzenie. Drodzy Rodzice pozwólcie dziecku stworzyć swoją własną dekorację wielkanocną (podzielcie sie swoimi elementami dekoracji, może jakieś gałązki, jajeczka itp. )

"Ziarnko do ziarnka" - zabawy matematyczne (do zabaw potrzebne będą kubeczki lub miseczki i po 6 ziaren fasoli dla każdego uczestnika zabawy, młodsze dzieci 3 - 4 ziarnka fasoli). Zanim przystąpicie do zabawy pozwólcie dzieciom dotykać i oglądać ziarenka, niech spróbują ustalić co to jest i jakie może mieć zastosowanie.
A teraz do dzieła, poproście dzieci o:

• ułożenie z fasolek dowolnej figury geometrycznej,
  • przeliczenie wszystkich ziaren i podanie ich liczby.
  • Teraz przejdziemy do rozwiązywania zadań matematycznych - rodzic opowiada, a dziecko manipuluje fasolkami (oczywiście rodzic pomaga w razie potrzeby).

"Zielona rzeżucha" - zabawy badawcze (do zabaw potrzebna będzie paczka rzeżuchy, talerzyk, wata oraz konewka z wodą). Pokazujemy dziecku opakowanie rzeżuchy i pozwalamy podotykać (zamknięte opakowanie), zachęcamy dziecko aby powiedziało co czuje pod paluszkami. Jakie są te nasionka? Dzieci samodzielnie rozkładają watę na talerzyku (możemy pod watą umieścić malutki kubeczek, lub plastikowy kubek, tak aby powstała górka). Podlewamy watę wodą i tak nawilżone podłoże posypujemy naszymi nasionkami. W razie konieczności delikatnie przyciskamy łyżeczką, aby nasionka lepiej się przykleiły).
Tak założoną hodowlę zanosimy na parapet i obserwujemy każdego dnia ;)

P.s. Na jutro potrzebne nam będą dwa ugotowane jajka.

"BABA W BUZI"

Przedświąteczne  porządki - ćwiczenie aparatu artykulacyjnego

Pewnego dnia baba, która mieszkała u każdego w buzi, robiła wielkie porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (język przesuwa się w stronę policzków po stronie wewnętrznej).

Potem umyła sufit( język przesuwa sie do podniebienia).

Podłoga tez była bardzo brudna, wiec umyła ja dokładnie (język na dnie jamy ustnej).

okna tez musiały zostać umyte . Najpierw umyła je od zewnątrz, a później  od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej).

Wreszcie umyła schody w przedsionku (język przesuwa sie w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę).

Komin też musiał zostać wyczyszczony ( język wysuwa sie w kierunku wargi górnej i nosa).

Wytrzepały dywany (język wykonuje szybkie ruchy w górę i w dół).

Na koniec pootwierała wszystkie okna, by dom przewietrzyć.

Do domu wpadł wiatr (dziecko nabiera powietrze nosem i wydmuchuje ustami).

w tak wysprzątanym domu można juz malować wielkanocne pisanki !

ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK:

- Bierzcie  sie do pracy, panie, i panki !

Czas już malować wielkanocne .....(pisanki)

- Co to takiego, odgadnij , mój kotku.

Są z wierzchu białe, a żółte w środku.

Gdy je gotować, dziwy sie dzieją,

Bo zamiast mięknąć  one twardnieją  .....(jajka)

- Skąd sie biorą jajka?   ....(znoszą je kury)

Data dodania: 2020-04-05 23:47:29