17.06.2020r

Latające wynalazki     -     temat dnia

„Maszyny latające” – „linia czasu”,

Spośród obrazków przedstawiających różne urządzenia dziecko  wybiera te, które mogą lub mogły dawniej służyć ludziom do latania (balon, sterowiec, szybowiec, dwupłatowiec – pierwszy samolot z silnikiem, samolot pasażerski, helikopter, prom kosmiczny).

Załącznik 1

Wspólnie opisujemy  je i nazywamy.

Następnie dziecko  układa obrazki  kolejnych maszyn latających na długi arkusz papieru, zachowując chronologię ich powstawania: balon, sterowiec, szybowiec, pierwszy samolot z silnikiem, samolot wielosilnikowy, helikopter, prom kosmiczny.

Po zakończeniu dopytujemy się o przyczyny takiego ułożenia, a w przypadku wystąpienia błędów poprawiamy  je, tłumacząc powód zmian.

Na końcu dziecko przykleja  ilustracje na arkusz.

Pomoce: ilustracje balonu, sterowca, szybowca, dwupłatowca, samolotu pasażerskiego, helikoptera, promu kosmicznego; długi arkusz papieru, klej

• „Szybko, szybciej, najszybciej” – zabawa matematyczno-językowa,

-  szeregowanie środków transportu według szybkości przemieszczania się z zastosowaniem określeń stopniujących.

Dziecko  układa karty z pojazdami według szybkości ich przemieszczania się:

- od najszybszego do najwolniejszego lub odwrotnie.

- nazywa pojazdy,

-  określają szybkość poruszania się, np. Samochód jeździ szybciej niż rower.

- rakieta lata najszybciej.

• „Domino” – rozwijanie spostrzegawczości,

-  doskonalenie umiejętności przeliczania i tworzenia zbiorów równolicznych (karta pracy).

Dziecko  rysuje oczka na kostkach domina, zgodnie z zasadami gry, oraz nakleja odpowiednie obrazki z wyklejanki.

Pomoce: „Karty pracy. Powietrze” s. 18, kredki

Data dodania: 2020-06-16 23:54:08