16.04.2020 #zostańwdomu PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI.

16.04.2020  #zostańwdomu  PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI.
  1. ,,W gospodarstwie’’ – zagadki słowne

Drogi rodzicu proszę przeczytaj zagadki, dzieci spróbujcie odgadnąć, o jakie zwierzę gospodarskie chodzi.

-Większe niż kury, ale nie kaczki. Z daleka już słychać ich gulgot dziki – Kto tak gulgocze? To …(indyki)

-Mieszka w chlewiku, kąpie się w błocie, ogonek ma jak różowa sprężynka. Gdy zachrumka, gdy zakwika, każdy pozna, że to …(świnka)

-Chociaż bywa czarno – biała i zieloną trawę zjada, mleko daje śnieżnobiałe – zagadka to nie lada. Przed deszczem się w oborze chowa i głośno muczy – wiesz kto to?  (krowa)

-Gdacze, grzebie – to nie bajka, znosi dla nas pyszne jajka!   (kura)

-Kare, gniade, białe, siwe, każdy z nich ma piękną grzywę. Na kopytach ich podkowy, czasem warkocz na ogonie. Zarżą, gdy dać im marchewkę. Czy odgadłeś już, że to są …  (konie)?

1. ,,Kto się bawi na podwórku’’ – zabawa słuchowa

Drodzy rodzice spróbujcie przygotować instrumenty, każdemu będzie przypisane jakieś zwierzę np. konie – garnek z pokrywką, kury – miseczka i łyżka, barany – grzechotka, kaczki – plastikowy kubek i patyk. Rodzic wydaje dźwięki na odpowiednim instrumencie, a dziecko pokazuje dane zwierzę. Zwierzątka wychodzą na środek dywanu, jednocześnie bawią się ,,na podwórku’’.

1. ,,Gospodarskie zwierzęta’’ – masażyk

Zabawa z mamą lub tatą. Siadamy jeden za drugim. Słuchamy tekstu czytanego przez rodzica, a następnie ilustrujemy jego treść ruchem, dotykając pleców osoby siedzącej z przodu.

-Wyszły na spacer zwierzęta, (poruszamy palcami, przesuwając je w różnych kierunkach)

-pierwsze idą dwa cielęta. (kładziemy na plecach wyprostowane dłonie)

-Razem z nimi, to rzecz znana, idzie krowa – cieląt mama. (delikatnie dotykamy pleców dłońmi zwiniętymi w piąstki)

-Na ścieżkę konie wbiegają, (energicznie klepiemy plecy palcami)