10.04.2020 PISANKI, KRASZANKI JAJKA MALOWANE

Temat dnia: Pisanki, kraszanki, jaja malowane

Bajka o pisankach – rodziców proszę o przeczytanie, a dzieci zaprasza do wysłuchania bajki.

Bajka o pisankach

Agnieszka Galica

Zniosła Kura cztery Jajka. – Ko-ko-ko – zagdakała zadowolona – leżcie tu cichutko, to nikt was nie znajdzie – i poszła szukać ziarenek na podwórku.

Ale Jajka, jak to Jajka, myślały, że są mądrzejsze od kury, i zamiast leżeć cichutko, turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je Kot.

− Miau – powiedział, przyglądając się Jajkom – cztery świeżutkie Jajka, będzie z was pyszna jajecznica, miau!

− Nie, nie, nie! – trzęsły się ze strachu Jajka – nie chcemy skończyć na patelni.

− Ale co robić, co robić? – postukiwały się skorupkami.

− Ja uciekam – zawołało pierwsze Jajko i poturlało się przed siebie – nie dam się usmażyć!

A po chwili wróciło, wesoło podśpiewując: Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki.

− Co się stało, co się stało? – dopytywały się pozostałe Jajka.

− Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i teraz nie jestem już zwyczajnym Jajkiem, tylko wielkanocną pisanką.

− Drugie Jajko nie zastanawiało się długo, poturlało się tak szybko, jak umiało, by po chwili wrócić i zaśpiewać grubym głosem: To nie jajko tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. I rzeczywiście, Jajko wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski.

I ja też i ja też – wołało trzecie Jajko, turlając się wesoło.

− Ciekawe, co ono wymyśli? – zastanawiały się Jajko – Biedronka, Jajko – Tygrys i Jajko – Jako? I wtedy właśnie wróciło trzecie, całe zieloniutkie, śmiejąc się i popiskując. Jestem żabka, każdy to wie, czy ktoś zieloną żabkę zje? – Nie!

− Jajko – Biedronka, Jajko – Tygrys i Jajko – Żabka były z siebie bardzo zadowolone. Tylko czwarte leżało i trzęsło się ze strachu.

− Pośpiesz się – mówiły kolorowe Pisanki do czwartego Jajka – bo będzie za późno. I właśnie wtedy nadszedł Kot.

− Czy ja dobrze widzę? Zostało tylko jedno Jajko? – mruczał niezadowolony – trudno, zrobię jajecznicę tylko z jednego Jajka – i pomaszerował do kuchni po patelnię.

Czwarte Jajko trzęsło się ze strachu tak bardzo, że aż zaczęła pękać na nim skorupka.

− Ojej, ojej, ratunku! – wołały przestraszone Pisanki – teraz już na pewno zrobi z ciebie jajecznicę.

− Trach, trach, trach – pękała skorupka na czwartym Jajku, aż pękła na drobne kawałki i… wyszedł z niej malutki, puszysty, żółty kurczaczek.

Otrzepał piórka, pokręcił główką i wytrzeszczył czarne oczka, przyglądając się kolorowym pisankom. Po chwili podreptał w kierunku cukrowego Baranka, popiskując cichutko:

Wielkanocna bajka – wyklułem się z jajka.

Już cukrowy Baranek czeka na mnie od rana.

A w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku.

Rozmowa na temat opowiadania:

• Ile jajek zniosła kura?
  • Dlaczego jajka uciekły?
  • Co się przydarzyło każdemu jajku?

„Nie tylko pisanki” – praca z KZ s. 61. (Załącznik nr 16). Wytnij lub napisz wyrazy: drapanka, kraszanka, pisanka, oklejanka, nalepianka. Spróbuj przeczytać nazwy, dzieląc je na sylaby i policz je w każdej wyrazie. Następnie opowiedz o skojarzeniach, które nasuwają się z tymi na­zwami. Jak myślicie, czy można z tych nazw odczytać, w jaki sposób zostały udekorowane jajka? Czy potraficie je rozpoznać na ilustracji w KZ?

Podpowiedź:

• drapanki powstają poprzez skrobanie wzoru szpilką na barwionym jajku,
  • kraszanki – są barwione na czerwono,
  • pisanki – tworzymy poprzez malowanie woskiem i farbowanie jaj,
  • oklejanki – przyklejamy sitowie, płatki kwiatów,
  • nalepianki – oklejane papierem.

„Nasze pisanki” – zabawa plastyczna. Przygotuj przedmioty potrzebne do ozdabiania jajek dowolną technika, np.: kolorowanie mazakami, oklejanie włóczką, oklejanie kolorową bibułą, ozdabianie plasteliną. Spróbuj zrobić własną pisankę.

Utrwalenie piosenki pt.: „Wielkanocne życzenia”. (Załącznik nr 11)

„Polskie tradycje wielkanocne” – narysuj koszyk po śladzie, a w koszyku to co się święci na Wielkanoc. (Załącznik nr 17)

„Kodowana pisanka”- ozdób pisanki według kodu. (Załącznik nr 18)

Praca z KP3.43a – rozwiązywanie sudoku obrazkowego, wycinanie jajek po śladzie. (Załącznik nr 19)

Praca z KP3.43b – wykreślanie niepasujących napisów lub obrazków, czytanie wyrazów. (Załącznik nr 20)

WIELKANOCNYCH PISANEK,

UŚMIECHU CAŁY RANEK,

JAJEK NA TWARDO,

ZAJĄCA Z KOKARDĄ,

MOKREGO DYNGUSA,

FAJNEGO PSIKUSA,

RZEŻUCHY PO PACHY,

I SMACZNEJ KIEŁBACHY!

Tego Kochani Wam życzę z okazji Świąt!

Milena Sikora

Data dodania: 2020-04-09 21:40:14