08.04.2020r

Wielkanocne tradycje - temat dnia

• „Co wkładamy do koszyczka?”

Pomoce: koszyczek wiklinowy, serwetka, bukszpan, chleb, kiełbasa, jajka obrane i w skorupce, pieprz, sól, cukrowy baranek, dowolne przedmioty niezwiązane ze świętami

– nazywanie i klasyfikowanie produktów, rozpoznawanie ich za pomocą węchu i dotyku.  Pokazujemy  pusty koszyczek wiklinowy, pytamy o jego przeznaczenie podczas przygotowań do świąt, prosimy o pomoc w doborze produktów do święconki. Dziecko wymienia  nazwy przedmiotów i produktów: jajka, chleb, kiełbasa, sól, pieprz, cukrowy baranek – wspólnie z dzieckiem  krótko omawiamy symbolikę poszczególnych produktów.

Koszyczek wielkanocny - lista produktów

- baranek - symbol zwycięstwa życia nad śmiercią

- jajko - znak odradzającego się życia

- chleb - ciało Chrystusa

- kiełbasa i wędlina - symbolizują dostatek, zdrowie

- woda - znak przygotowania do nowego życia

- ciasto - metafora umiejętności i doskonałości

- chrzan - znak  siły i krzepy

Układamy  przedmioty na tacy, oprócz nich kładzie gałązki bukszpanu, serwetkę oraz inne produkty niezwiązane ze świętami. Zapraszamy  dziecko do zabawy w odgadywanie nazwanie produktów za pomocą dotyku lub węchu. Zawiązuje mu oczy chustką i  podaje losowo wybrany przedmiot. Dziecko dotyka, wącha, odgaduje nazwę i decyduje, czy to produkt ze święconki, czy nie. Na koniec  wspólnie napełniamy koszyk i ustawiamy  w „kąciku wielkanocnym”.

• „Wielkanocny baranek” – praca plastyczna techniką wyklejania watą. Dzieci  ozdabiają sylwetę baranka (podwójna kartka) . Z  obu stron sylwety naklejają watę zwiniętą w kulki, zginają baranka na linii grzbietu i przyklejają go do zielonej kartki. Gotowe baranki ustawiają w „kąciku wielkanocnym”.

Data dodania: 2020-04-07 21:17:40
Data edycji: 2020-04-07 21:22:22