06.05.2020r

Ciepłe i zimne powietrze      -     temat dnia

• „Latawiec” – wysłuchanie wiersza H. Ożogowskiej

- dostrzeganie możliwości wykorzystania siły wiatru i prądów powietrznych.

"Latawiec'      -     wiersz

Hej, zadarły dzieci głowy wysoko, wysoko!

Co to za ptak kolorowy leci ku obłokom?

Ma zabawną płaską głowę, dwa długie ogony?

– To latawiec!

To latawiec z papieru sklejony!

Hanna Ożogowska

Po wysłuchaniu wiersza dziecko odpowiada na pytania:

- Do czego został porównany latawiec?

-  Z jakich części się składał?

- Czy znasz pojazdy latające, które nie używają silnika, by unosić się w powietrzu?

Następnie ogląda pojazdy i przedmioty  i wybiera te, które unoszą się dzięki sile powietrza (balon z koszem, lotnia, spadochron). Dziecko próbuje wyjaśnić:

- w jaki sposób unoszą się one w powietrzu.

Dziecko może przedstawić swój pomysł.

• „Ciepłe i zimne powietrze ” – zabawa badawcza

Pomoce: świeca, koło z narysowaną spiralą, nożyczki, nitka, plastikowa torebka .

Pokazujemy  unoszenie się ciepłego powietrza, rozbudzanie zainteresowań zjawiskami fizycznymi.  Dziecko wycina narysowaną na kartce spiralę. Rodzic przeciąga przez nią sznurek i podwiesza ją nad świecą. Kiedy powietrze zimne zaczyna się mieszać z ciepłym, spirala zaczyna się obracać. Ogrzane powietrze porusza się ku górze, uderza w spiralę i wprawia ją w ruch.

W kolejnym doświadczeniu nad kilkoma świecami rodzic  ostrożnie umieszcza plastikową torebkę. Dzięki prądom ciepłego powietrza unosi się ona jak balon. Rodzic  wyjaśnia, jak unosi się balon z koszem: w jego wnętrzu jest podgrzewane powietrze, które go wznosi; kiedy powietrze stygnie, balon zaczyna opadać, dlatego pilot musi co chwilę zapalać palnik, by podgrzać powietrze. Szybowiec i lotnia wykorzystują naturalne prądy ciepłego powietrza.

DODATKOWA ZABAWA MUZYCZNA:

• „Po chińsku i po japońska” – zabawa emisyjno-ortofoniczna, kształcenie umiejętności wokalnych, słuchu i pamięci muzycznej.

Zabawa polega na śpiewaniu melodii piosenki „Wesoły wiatr” lub dowolnej piosence - na dowolnie wybranych sylabach: „nia”, „nio”, „ciń”, „ciań”, „ding”.

Dziecko może zaproponować własne sylaby. Ważne jest prawidłowe intonowanie dźwięków.

ZESTAW ĆWICZEŃ RUCHOWYCH

Pomoce: podwójna kartka z gazety

- dziecko maszeruje po obwodzie koła. W rekach trzyma gazetę. Liczy głośno do czterech, na cztery podnosi do góry rękę z gazetą.

- "Kury na grzędzie" -  zabawa orientacyjno - porządkowa

Dziecko układa przed sobą gazetę, i wykonuje na niej siad klęczny. Na określony dźwięk - kury wychodzą  na podwórko i poruszają się po nim w sposób charakterystyczny dla tych zwierząt. Na przerwę w grze wraca do kurnika, na swoje miejsce. Przyjmuje  pozycję wyjściową.

- "Uwaga - lis"  -  Ćwiczenie wyprostne.

Dziecko jest kurą. Porusza się w  sposób charakterystyczny dla tych zwierząt. Na hasło:  -  lis, zatrzymuje się natychmiast w miejscu, prostuje plecy, kładzie gazetę na głowie staje nieruchomo do chwili,  aż  usłyszy ponowny dźwięk .

- "Ziarno dla kury"   -   ćwiczenie dużych grup mięśniowych.

Dziecko stoi w lekkim rozkroku. Zwija gazetę w kulę - to ziarno dla zwierząt - i trzyma ją oburącz przed sobą. Na synal - przenosi kulę z gazety oburącz za głowę, puszcza na podłogę za plecami (wysypuje ziarna), a następnie zmienia się w kurkę - wykonuje skłon do przodu, oburącz chwyta kulkę leżącą z tylu i podnosi do góry na znak wykonania zadania.

- "Ukryte ziarno"   -   ćwiczenie mięsni brzucha.

Dziecko leży na brzuchu. Kulkę kładzie przed sobą, policzek opiera na dłoniach ułożonych  na podłodze jedna na drugiej. Na sygnał - wkładają kulkę pod brodę, wyciągają ręce do przodu, podnoszą klatkę piersiowa i utrzymują przez chwilę taka pozycje. Następnie wracają do pozycji wyjściowej.

- "Sito"   -   zabawa z elementem rzutu

Dziecko trzyma w jednej ręce kule z gazety. Rzuca nią tak, aby trafić w wyznaczony cel. Ćwiczenie wykonuje na przemian : prawa i lewa ręką.

-Ćwiczenie stóp.

Dziecko siedzi w siadzie skulnym. Kulę (ziarenko) układa pod stopami. Na sygnał układa stopy na kulce i przesuwa ja naprzemiennie : do przodu i do tyłu (stopami po podłodze).

- Ćwiczenie oddechowe.

Dziecko leży na brzuchu. Kulkę z papieru układa przed sobą. Stara sie dmuchać na kulkę tak mocno, aby przesunęła się w dowolna stronę.

- Zakończenie.

Dziecko wrzuca kulę z gazety do odpowiedniego pojemnika na śmieci.

Data dodania: 2020-05-05 22:20:03
Data edycji: 2020-05-05 22:33:57