05.05.2020 Temat dnia: Mała orkiestra.

05.05.2020  Temat dnia: Mała orkiestra.

Proponowane zadania dla dzieci:

Głowa, ramiona. – zabawa ruchowa do piosenki.

Zadaniem dzieci jest ilustrowanie gestem słów piosenki, dotykając odpowiednich części ciała.

Głowa, ramiona (Marta Bogdanowicz)

Gimnastyka, dobra sprawa.

Dla nas wszystkich to zabawa.

Ręce w górę, w przód i w bok,

Skłon do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty, (2 razy)

Oczy, uszy, usta, nos.

,,Gramy na woreczkach’’ – zabawa na instrumentach.

Przygotujcie proszę woreczki, lub inny instrument, na którym będziecie grać paluszkami.

Zadanie dzieci jest wystukanie na dowolnym instrumencie podziału na sylaby wyrazów takich jak np. har – mo – nia, gi – ta – ra, bę – be – nek,  i innych. Po kilku próbach palcami można zmienić sposób wystukiwania rytmu, np. brzegiem dłoni, stopą, kolanem, łokciem.

Ćwiczenia gimnastyczne:

-,,Instrumenty’’ – dzieci wyobrażają sobie jakiś instrument i udają, że na nim grają. Do zabawy potrzebna będzie osoba np. mama, która odgrywa rolę dyrygenta i zaczyna dyrygować za pomocą pałeczki. Dziecko śledzi pałeczkę dyrygenta i przyśpieszają albo zwalniają ruchy rąk czy palców. Grają w milczeniu i bez uśmiechu. Powodzenie zabawy zależy od dyrygenta. Następnie zamiana ról.

-,,Perkusja’’ – dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym, plecy proste, ręce na kolanach. Można włączyć dowolną szybką, rytmiczną muzykę. Dzieci wystukują rytmy: klaszczą, uderzają w kolana, uderzają dłońmi o podłogę itp. Wykonują te czynności po dwa razy, potem po cztery.

-,,Pląsy muzyczne’’ – zabawa relaksacyjna, masażyk.

Zabawa w parach np. z mamą, tatą lub rodzeństwem. Wykonujemy masaż pleców osoby siedzącej przed sobą zgodnie z instrukcją:

Idą słonie (na plecach kładziemy na przemian całe dłonie)

Potem konie (piąstki)

Panieneczki na szpileczkach (palce wskazujące)

Z gryzącymi pieseczkami (delikatne szczypanie)

Świeci słonko (zataczamy dłońmi kółka)

Płynie rzeczka (rysujemy linię)

Pada deszczyk (naciskamy wszystkimi palcami)

Czujesz dreszczyk? (łaskoczemy).

Praca z KP4.17a – rysowanie linii po śladzie, łączenie odpowiednich rysunków z podpisami. (załącznik)

Praca z KP4.17b – wyklaskiwanie sylab według wzoru, łączenie sylab w wyrazy, pisanie nazw instrumentów po śladzie. (załącznik)

Data dodania: 2020-05-05 08:15:53